Dni bez mięsa, masła i jaj

Wielki post
Pokuta to oczyszczenie i rodzaj modlitwy, w którą zaangażowany jest nie tylko umysł, ale i ciało. Rytualne powstrzymywanie się od jedzenia praktykowane było od zawsze i na całym świecie w imię różnych bogów.
Personifikacja postu. Fragment obrazu Petera Breugla „Walka karnawału z postem”. 1559 r.
Rama/Wikipedia

Personifikacja postu. Fragment obrazu Petera Breugla „Walka karnawału z postem”. 1559 r.

Ramadan w Arabii Saudyjskiej. Po zachodzie słońca wielki wspólny posiłek w meczecie Proroka w Medinie.
Corbis

Ramadan w Arabii Saudyjskiej. Po zachodzie słońca wielki wspólny posiłek w meczecie Proroka w Medinie.

Święty Benedykt, Hiszpania.
ALBUM/ORONZO/EAST NEWS

Święty Benedykt, Hiszpania.

Głodowanie to dziś temat modny. Z dumą przyznają się do tego gwiazdy, prężąc przed kamerami swoje wychudzone ciała. Placówki oferujące głodówki pod okiem specjalistów nie narzekają na brak klientów. W dodatku naukowcy trąbią o dobroczynnym wpływie niedojadania na zdrowie – zwłaszcza dla osób z nadwagą, chorych na cukrzycę i reumatyzm, o spowalnianiu procesów starzenia i zmniejszeniu ryzyka zachorowań na raka czy wieńcówkę. Potwierdzają to badania na zwierzętach.

Z ludźmi jest podobnie. Niektórzy twierdzą, że to sprawa genów, bo nasze organizmy są przystosowane do diety ludzi jaskiniowych. W paleolicie zdobywany pokarm pokrywał tylko 60–80 proc. zapotrzebowania na tłuszcz i białko, okresowo zaś przymusowo poszczono. Nasze wiecznie przejedzone organizmy nie dają sobie rady z nadmiarem kalorii. Dlatego specjalista od żywienia Loren Cordain z Colorado State University zachęca, by jeść tak jak łowcy sprzed 10 tys. lat. Ale nawet ci, którzy te rewelacje dietetyczne traktują z przymrużeniem oka, zgadzają się, że nieprzejadanie się to eliksir młodości.

Te objawienia współczesnych lekarzy nie są niczym nowym. Hipokrates zalecał pacjentom głodówki, podobnie Awicenna (X w.) i twórca nowożytnej medycyny – Paracelsus. Głód przez tysiące lat towarzyszył człowiekowi w sposób naturalny, co kultura skrzętnie zaadaptowała, nadając mu istotne religijne znaczenie i rytualną oprawę. Dziś przyzwyczajeni do traktowania głodu jako sposobu leczenia i odmładzania zapominamy o jego duchowym charakterze. Tylko raz do roku, w okresie wielkiego postu, przypominamy sobie, że głód oczyszcza nie tylko ciało, ale i duszę.

Mistyka pustego brzucha

Odmawianie sobie jedzenia w imię Boga znały wszystkie kultury i religie. – Post można różnie interpretować i dzielić, ale – po pierwsze – była to forma pokuty – mówi prof. Zbigniew Mikołejko z Instytutu Filozofii PAN. – Po drugie, niejedzenie przypomina sprzątanie domu przed świętami, czyli jest to wewnętrzne oczyszczanie z moralnych i fizycznych skaz i nieczystości. Po trzecie, post stanowi odpowiednik modlitwy poprzez ciało. Jest też poziom czwarty, dotyczący tych, którzy dążą do otwarcia się na siły transcendentne, bo głodowanie to technika transowa.

Ten ostatni aspekt najłatwiej zaobserwować u mistyków i w religiach ekstatycznych, np. szamanizmie. Długotrwałe głodowanie połączone z tańcami, piciem alkoholu lub przyjmowaniem substancji psychoaktywnych pomaga „wyjść poza ciało” i przeżyć doświadczenie religijne. Takie wrażenia mieli długotrwale głodzący się szamani, buddyjscy mnisi, jogini, ale też asceci chrześcijańscy i święci.

Eremita Andrzej Świerad, jeden z pierwszych polskich świętych, nosił łańcuch wrastający mu w ciało, spał siedząc na pniaku, a wbite wokół ostre kołki raniły go, gdy przechylał się w ich stronę. Choć pracował fizycznie jako drwal, nie jadał w poniedziałki, środy i piątki, przez cały wielki post spożywał tylko jeden orzech włoski na dzień. – W jednej z wizji widział anioła, który na taczce przywiózł go do jego pustelni, co było wynikiem omdlenia z głodu i wycieńczenia organizmu – podkreśla profesor.

„Wymóg bycia na czczo towarzyszy archaicznym zabiegom magiczno-obrzędowym już w grupach myśliwych-łowców” – pisze prof. Jerzy Wasilewski w „Tabu” (Wydawnictwa UW 2010), etnograf z Uniwersytetu Warszawskiego. Poszczenie prawie wszędzie było bowiem sposobem przygotowania ciała do wielkich świąt i obrzędów przejścia. Głodówki poprzedzały okrutne obrzędy włączające młodzież do społeczności dorosłych – na czczo przystępowano do testów sprawnościowych i poddawano ciała rytualnej chirurgii, a kandydaci na wojowników u Indian Prerii nie jedząc i nie pijąc przez trzy dni tańczyli wokół ceremonialnego słupa słynny Taniec Słońca. Głodówki pomagały wejść na wyższy, duchowy poziom i osiągnąć stan zawieszenia między życiem i śmiercią.

Na czczo w imię Boga

Najbardziej spektakularna jest tzw. śmierć szamańska. W trakcie inicjacji szamani widzą w wizjach swoje nagie kości. „Sprowadzeni do szkieletu przyszli szamani doświadczają mistycznej śmierci, która pozwala im udać się na tamten świat, świat duchów i przodków, by dzielić ich wiedzę” – pisze prof. Andrzej Szyjewski w „Etnologii religii” (Nomos 2008).

Mojżesz, Chrystus, Mahomet i Budda – wszyscy wielcy twórcy religii – prezentowali swój porządek Wszechświata po poddaniu się długotrwałym postom. Chrystus, zanim zaczął głosić Słowo Boże, spędził bez jedzenia i picia 40 dni na pustyni, gdzie kusił go diabeł. Ale Bóg tłumaczy ludziom przez proroków, jak i kiedy mają pościć, już w Starym Testamencie. Wszystkie wielkie religie: judaizm, chrześcijaństwo, islam i buddyzm, mają swoje posty liturgiczne.

W islamie post jest jednym z pięciu filarów religii – w ramadanie (9 miesiąc kalendarza muzułmańskiego) od świtu do zachodu słońca nie je się, nie pije, nie pali i nie uprawia seksu. W judaizmie pości się w święto Jom Kippur, Pesach i wigilię święta Purim. Oprócz tego Żydzi mają też posty indywidualne, np. w dniu ślubu czy w rocznicę śmierci rodziców. W Starym Testamencie czytamy, że Bogu nie podobało się ostentacyjne obnoszenie się z cierpieniem w trakcie postu. Przez proroka Izajasza przekazał ludziom, że powstrzymywanie się od jedzenia powinno być połączone ze służeniem innym. Jezus natomiast radził, by post wykorzystywać jako czas zadumy i wewnętrznego umartwienia. „Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę, obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu” (Mt. 6, 16–18).

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną