Bezradność polityków, zwłaszcza opozycyjnych, wobec ekonomicznego i politycznego kryzysu objawia się intensywną dawką populizmu. Ich problem polega na tym, że ta demagogia jak na razie nieoczekiwanie słabo się sprzedaje.
Powróciła sprawa Lecha Wałęsy. Podobno w tajnej kancelarii Sejmu znajdują się jakieś dokumenty potwierdzające jego współpracę z SB, które mają ostatecznie, po raz setny chyba, pogrążyć byłego przywódcę Solidarności (już zwrócił się o nie IPN).
Oto powrócił Jarosław Kaczyński. Jego nieobecność najwyraźniej budziła już pewien niepokój, zwłaszcza od czasu, kiedy okazał zupełny brak zainteresowania zmianami w systemie emerytalnym, w przeciwieństwie do partii Solidarna Polska.
Janusz Palikot, przewodniczący Ruchu Palikota, o swojej partii, o tym, że chce być premierem, ale wystartuje też w wyborach prezydenckich, o wybitnym Tusku, rywalu Millerze oraz o tym, że Kaczyński już nie wróci
Pod pewnymi względami przyszłość za 20, 30 lat jest zaskakująco czytelna. Polaków będzie mniej. Ale to żaden koniec świata. Przeciwnie – ta sytuacja ma też spore plusy.
Rozmowa z Piotrem Dudą, szefem NSZZ Solidarność, o tym, że Komisja Trójstronna stała się atrapą, więc trzeba będzie wyprowadzić związkowców na ulicę.
Psychologowie od kilku dekad spierają się, czy na podstawie tego, co człowiek zobaczy w atramentowym kleksie, da się zdiagnozować jego stan psychiczny. W Polsce za sprawą owych plam można na lata trafić do więzienia.
Mąż Danuty żałuje noża. Dobry był do obierania kartofli, a teraz przepadł jako dowód przestępstwa.
Rząd opodatkuje wydobycie miedzi i srebra, bo KGHM Polska Miedź zrobił się nieprzyzwoicie bogaty. Udziałowcy i prawnicy spółki uważają, że to rząd zrobił się nieprzyzwoicie chciwy.
Trwają śledztwa, czy wielkie banki manipulowały stawkami, od których zależy oprocentowanie milionów kredytów hipotecznych, także w Polsce. Czym jest LIBOR, dlaczego rośnie WIBOR i co robią bankowi dealerzy?
Dziś dobrze sprzedają się tylko mieszkania najtańsze i najdroższe. Wściekle drogi apartament to podobno ciągle bezpieczna lokata w niepewnych czasach.
Nowe paliwo napędza dziś długoletni konflikt zbrojny w Kolumbii: złoto.
Oto chichot historii. Wraz z wyborem nowego prezydenta Republiki Federalnej, ćwierć wieku po rozwianiu się NRD, ton w najważniejszym państwie Unii nadawać będą Angela Merkel i Joachim Gauck. Oboje ukształtowani przez protestanckie domy i enerdowską prowincję.
Zięć króla Hiszpanii stanął właśnie przed sądem. Iñaki Urdangarin, były sportowiec i mąż infantki Cristiny, odpowie za oszustwa i defraudację publicznych pieniędzy, które przechodziły przez jego fundacje.
Jednym z ośrodków buntu w Syrii jest dziś miasto Hama, które już raz, w lutym 1982 r., zrównano z ziemią. W wyniku krwawej pacyfikacji przez wojska podległe rządzącej partii BAAS zginęło wtedy wiele tysięcy Syryjczyków.
Dla dwóch tysięcy Polaków meksykańskie Leon było ostatnim etapem prawie trzyletniej odysei. W tę tułaczkę przez pół świata ruszyli z syberyjskiej tajgi, dokąd zostali deportowani po sowieckiej inwazji na Polskę.
Pokuta to oczyszczenie i rodzaj modlitwy, w którą zaangażowany jest nie tylko umysł, ale i ciało. Rytualne powstrzymywanie się od jedzenia praktykowane było od zawsze i na całym świecie w imię różnych bogów.
Nawet co piąte skierowanie na prześwietlenie wydane bywa w Polsce na wyrost. To nawyk drogi i niezdrowy.
Był „Zakochany Szekspir” i jeszcze paru innych zakochanych klasyków, teraz pora na Goethego.
●●●●○○
Po pierwszym kwadransie wiadomo już właściwie wszystko. Historyjka jest opowiadana sprawnie, ale też w sposób do bólu przewidywalny.
●●●○○○
●●●●●○
Weterani metalu po prawie pięciu latach milczenia wrócili z nową płytą i... ze swoim dawnym wokalistą z pierwszego składu Davidem Lee Rothem.
Głośno o tym, jak Lana Del Rey fałszywym wizerunkiem próbowała nabrać cały świat. Umykają nam inne, jeszcze ciekawsze mistyfikacje. I fakt, że bez dobrej blagi muzyka traci smak.
Z coraz większym trudem udaje się ukryć banalny fakt, że jako narodowa tłuszcza mamy skłonności do szczucia.
Rozmowa z Aleksandrą Kuls, laureatką Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki poważnej.
Przy okazji śmierci Wisławy Szymborskiej wspominało się też pisarza Kornela Filipowicza, z którym poetka była związana przez 20 lat. „Nadziwić się nie mogę Jego całkowitej nieobecności” – pisał Jerzy Pilch 10 lat temu w POLITYCE. Od wielkiego zapomnianego wiele mogliby się nauczyć współcześni prozaicy.
Ukazał się ostatni tom Encyklopedii Muzycznej, której wydawanie rozpoczęto w 1979 r.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W Los Angeles po raz 84 rozdano nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. „W ciemności” Agnieszki Holland nie zostało docenione. Musimy się pocieszać powtarzając, że nominacja to też sukces, co zresztą jest prawdą.
Rozmowa z Agnieszką Holland nominowaną do Oscara za film „W ciemności”.
Rozmowa z Marco Politim, watykanistą, autorem książki „Joseph Ratzinger. Kryzys papiestwa”.
Lepiej mieszkać przy Gagarina, Wieniawy-Długoszowskiego czy Biedy? Jeździć mostem Skłodowskiej czy Północnym? Nazwy zawsze będą przedmiotem sporu.
Najpierw była wielka bieda, potem wielki wyczyn, okupiony równie wielką tragedią. Dziś szwajcarski Zermatt jest jednym z najsłynniejszych górskich kurortów świata. I wciąż wszystko jest tu w rękach starych, miejscowych rodzin.
Ludzie zaczynają się skarżyć, że z polskiej polityki wieje nudą. Brakuje dynamicznych akcji, sytuacji podbramkowych i celnych wrzutek.
Pojechałem z Suwałk do Zielonej Góry po prostu na obiad, bo lubię czasem jeść poza domem. Jadłem i zastanawiałem się, kto mógłby w tej chwili zastąpić Donalda Tuska na krześle premiera. Teraz właśnie płacę za obiad i zastanawiam się, czy w ogóle jest się nad czym zastanawiać. Wstałem od stołu…
Cały tydzień zapieprzasz w robocie, wychodzisz na podwórko, chcesz odpocząć. A oni przychodzą, patrzą się na ciebie jak na małpę w cyrku. Myślą, czy zaraz nie rzucisz kamieniem, czy wywalisz język, czy poślesz wiązankę, a żadnemu do łba nie przyjdzie powiedzieć głupie dzień dobry.