Sądowe kłopoty zięcia hiszpańskiego króla

Wzięli się za zięcia
Zięć króla Hiszpanii stanął właśnie przed sądem. Iñaki Urdangarin, były sportowiec i mąż infantki Cristiny, odpowie za oszustwa i defraudację publicznych pieniędzy, które przechodziły przez jego fundacje.
Hiszpańska rodzina królewska jeszcze przed skandalem, od lewej: król Juan Carlos, królowa Sofia, książę Filip, księżniczka Letizia, infantka Elena, infantka Cristina i jej mąż Iñaki Urdangarin.
Javier Lizon/EFE/Forum

Hiszpańska rodzina królewska jeszcze przed skandalem, od lewej: król Juan Carlos, królowa Sofia, książę Filip, księżniczka Letizia, infantka Elena, infantka Cristina i jej mąż Iñaki Urdangarin.

Iñaki i Cristina poznali się w 1996 r. w Atlancie, podczas przyjęcia wydawanego na cześć hiszpańskiej drużyny piłki ręcznej.
ATTILA KISBENEDEK/AFP/EAST NEWS

Iñaki i Cristina poznali się w 1996 r. w Atlancie, podczas przyjęcia wydawanego na cześć hiszpańskiej drużyny piłki ręcznej.

W muzeum figur woskowych w Madrycie zarządzono w grudniu drobne przemeblowanie. Jedną z figur z sali królewskiej rozebrano z galowego fraka, a następnie przebrano w strój kapitana reprezentacji piłki ręcznej i wyniesiono do sali dla zasłużonych sportowców. Tak dokonało się symboliczne przypieczętowanie separacji kłopotliwego zięcia od rodziny królewskiej. Dwór w lakonicznym komunikacie uznał jego zachowanie za mało przykładne i odsunął go od sprawowania funkcji reprezentacyjnych. Czy pazerność królewskiego zięcia i szwagra następcy tronu może doprowadzić do upadku domu Burbonów? Jedno jest pewne: przyszedł czas na porządki na dworze.

Jeśli istniał człowiek, któremu blisko było do archetypu zięcia doskonałego, to był nim Ińaki Urdangarin. Mierzący 1,96 m gwiazdor hiszpańskiej piłki ręcznej z lat 90. i kapitan narodowej drużyny, którą doprowadził do zwycięstwa na igrzyskach w Atlancie i Sydney, urodzony w kraju Basków, ale wychowujący się w Katalonii, idealnie nadawał się jako uosobienie integrujących naród ambicji Korony. Choć błękitna krew w jego żyłach jest mocno rozrzedzona – jest synem zamożnego baskijskiego przedsiębiorcy i belgijskiej arystokratki – Ińaki nadrabiał osobistym wdziękiem i popularnością, a królewska rodzina, dumna z własnych osiągnięć sportowych, powitała go z otwartymi ramionami.

Ińaki i Cristina poznali się w 1996 r. w Atlancie, podczas przyjęcia wydawanego na cześć hiszpańskiej drużyny, która zdobyła wówczas brązowy medal. Świadkowie opowiadają, że była to fascynacja od pierwszego wejrzenia i że to infantka zarzuciła sieć na atrakcyjnego sportowca. Ślub odbył się rok później. Urdangarin grał jeszcze przez trzy lata w reprezentacji, ale w 2000 r. w Atlancie zakończył karierę. Pojawiło się pytanie, co dalej. Królewski zięć potrzebował odpowiednio nobliwego zajęcia. Wysłano go więc na studia MBA do jednej z najlepszych szkół biznesowych w Europie, barcelońskiej ESADE. Tam nawiązał znajomości, które zaważyły na jego przyszłej karierze.

Zaprzyjaźnił się m.in. z Diego Torresem, wykładowcą specjalizującym się w patronatach i społecznej odpowiedzialności biznesu. Torres sporo wiedział, miał pomysły i doświadczenie, Urdangarin – królewski glamour, kapitał zaufania i popularność. Wspólnie założyli Instituto Nóos, organizację non profit zajmującą się „strategiami patronatów, mecenatu i społecznej odpowiedzialności”. Świadczyli usługi przede wszystkim dla administracji publicznej: organizowali kongresy i fora poświęcone turystyce i sportowi, doprowadzili do organizacji półfinału Pucharu Davisa na Majorce i planowali igrzyska europejskie w Walencji, założyli obserwatorium sportu na Balearach.

Sukces nie dla dworu

Działalność Instituto Nóos była teoretycznie non profit, ale profity królewskiego zięcia z roku na rok były coraz większe. Dowodem był nowy dom infantki i Urdangarina, położona w luksusowej barcelońskiej dzielnicy Pedralbes posiadłość warta 7 mln euro. Zaniepokoiło to dwór. O ile prestiżowa działalność charytatywna wydawała się zajęciem godnym małżonka siódmej w kolejce do tronu osoby w państwie, o tyle sukces finansowy nie uchodził członkom rodziny królewskiej.

W 2006 r. Instituto Nóos nawiedził wysłannik króla, który po dyskretnym audycie polecił Urdangarinowi, żeby zrzekł się swoich funkcji i zamiast rozwijać własne interesy, poszukał raczej bardziej dyskretnego zajęcia w innej firmie. Niesforny zięć nie tylko zignorował zalecenie, ale jeszcze rozkręcił kolejną fundację, tym razem na rzecz kultury, sportu i integracji społecznej. Prowadził między innymi kampanie na rzecz dzieci upośledzonych i z chorobą nowotworową (śledztwo wykazało później, że pochodzące z nich 650 tys. euro trafiło na konto Urdangarina w Belize).

W 2009 r. Hiszpanię zaskoczyła wiadomość, że infantka wraz z mężem wyjeżdżają do Waszyngtonu. Według oficjalnej wersji, Urdangarin otrzymał prestiżową ofertę od hiszpańskiego giganta telekomunikacyjnego Telefónica. Do kraju zaczęły spływać zdjęcia rodziny Burbon-Urdangarín z luksusowych waszyngtońskich przedmieść, Ińakiego uprawiającego poranny jogging, rodzinnych wypadów z czwórką maluchów. Hiszpanie wierzyli w serwowaną im przez media opowieść, a jedyną postacią na dworze budzącą kontrowersje stała się żona następcy tronu księżniczka Letizia, zmieniająca się w oczach wskutek kolejnych operacji plastycznych. Aż dziennik „El Mundo” dał na okładkę tytuł: „Sąd bada sprzeniewierzenie pieniędzy publicznych przez spółkę Urdangarina i infantki Cristiny”.

 

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną