Taka Warszawa powoli znika

Brzeska na żywo
Cały tydzień zapieprzasz w robocie, wychodzisz na podwórko, chcesz odpocząć. A oni przychodzą, patrzą się na ciebie jak na małpę w cyrku. Myślą, czy zaraz nie rzucisz kamieniem, czy wywalisz język, czy poślesz wiązankę, a żadnemu do łba nie przyjdzie powiedzieć głupie dzień dobry.
Małolat, mama i Rudy.
Maciek Pisuk/Polityka

Małolat, mama i Rudy.

Na Brzeskiej poruszenie. W pewien piątkowy wieczór, w Zamku Ujazdowskim Maciek Pisuk otwiera swoją wystawę „Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej”. Około 19 do sali pełnej ludzi, w wielkich okularach i długich szalikach wchodzą Ada i Marcin z 4-letnim Wiktorem i 1,5-rocznym Grzesiem. Zbliżają się do wielkiej odbitki na bocznej ścianie. – No i jak, fajnie tata wyszedł? – pyta Marcin Wiktora. – Jak to, to pan? – dziwi się pani z ochrony. A już miała powiedzieć: Proszę nie dotykać!

Chwilę później przychodzi Nikola z mamą, tatą, bratem i babcią. Taka smutna im się ta Brzeska wydaje – czarno-biała, biedna. I te twarze takie... – Poniszczone – mówi mama Beata. – No, ukazana rzeczywistość – wzdycha babcia Barbara. Monika Skowrońska nie dojechała na wystawę – nie miała z kim zostawić szóstki dzieci. Rudego też nie ma, bo od sierpnia 2011 r. już nie żyje.

Maciek

Brzeska – to ta niebezpieczna ulica prawobrzeżnej Warszawy. Jak twierdzą niektórzy – samo centrum północnopraskiego trójkąta bermudzkiego. Lepiej nie zapuszczać się tam po zmroku. A i w dzień różnie bywa. W melinach mieszka tu najgorszy element, ci z eksmisji, no i pijacy, co żeby wstać rano, muszą się napić. Nie pracują i biją swoje dzieci.

Pewnego dnia zawędrował tu Maciek Pisuk. Nie był wtedy w najlepszym stanie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną