Zanim kupisz smartfona
Oferta dostępnych aplikacji dla smartfonów nieustannie się powiększa i sięga już miliona!
Smartfon smartfonowi nierówny, chociaż wszystkie bardzo są do siebie podobne.
Polacy z entuzjazmem dołączają do kolejnej fali cyfrowej rewolucji. Nie wystarczają im już zwykłe telefony komórkowe, coraz lepiej sprzedają się smartfony – tylko w 2012 r. polski rynek wchłonął 12 mln urządzeń tej klasy – smartfonem jest w tej chwili co trzeci używany w Polsce telefon komórkowy. Czy to tylko moda wykreowana przez agresywny marketing producentów elektroniki i operatorów sieci? Nie, kto raz spróbuje możliwości oferowanych przez smartfon, już z nich nie zrezygnuje.
Dlaczego? I jak optymalnie wykorzystać zalety gadżetu, który właśnie dostaliśmy w prezencie lub zamierzamy kupić – o tym w poniższym niezbędniku.
Smartfony
Dosłownie inteligentny telefon to wielofunkcyjne urządzenie umożliwiające prowadzenie rozmów w sieciach telefonii komórkowej jak za pomocą zwykłej komórki, wysyłanie esemesów oraz dostęp do Internetu. Użytkownik może połączyć się z siecią za pośrednictwem swojego operatora komórkowego albo korzystając z punktu dostępu (tzw. hotspota) do Wi-Fi, czyli bezprzewodowej sieci lokalnej. Punktów takich nieustannie przybywa, dostęp do nich oferują kawiarnie, biblioteki, szkoły, instytucje publiczne, hotele i dworce.
Ponadto smartfony wyposażone są z reguły w jedną, a nawet dwie kamerki wideo umożliwiające fotografowanie, rejestrację filmów, prowadzenie wideorozmów. Do standardowego wyposażenia należy także antena GPS umożliwiająca korzystanie z systemu nawigacji satelitarnej. Kolejne wbudowane funkcje odtwarzacza muzyki i dyktafonu już nie zdziwią. To dopiero jednak początek. Nowoczesny smartfon to więcej niż elektroniczny szwajcarski scyzoryk z mnóstwem wbudowanych funkcji.
W istocie jest on uniwersalną elektroniczną platformą informacyjno-komunikacyjno-rozrywkową, którą można zaadaptować do najbardziej wymyślnych potrzeb. Jak? Poprzez aplikacje – specjalnie przygotowane programy użytkowe. Ktoś chce czytać na swym smartfonie najnowszą prasę polską? Nie ma problemu – wystarczy zainstalować aplikację eGazety i wykupić odpowiednie prenumeraty. Kto lubi tytuły zagraniczne, może zainstalować program Zinio lub PressReader. Mole książkowe również mają w czym wybierać. Potrzebne są wskazówki dojazdu komunikacją miejską? Na wyzwanie odpowie program „Jak dojadę”. A kto chciałby za pomocą swego smartfonu kupować bilety na pociąg, skorzysta z aplikacji Bilkom.
Oferta dostępnych aplikacji dla smartfonów nieustannie się powiększa i sięga już miliona! Większość jest bezpłatna, inne można pobrać za darmo, lecz trzeba płacić za konkretne usługi lub pobierane treści, jeszcze inne mają z góry ustaloną cenę. Problem jednak nie z opłatami, tylko z faktem, że smartfon smartfonowi nierówny, choć bardzo są do siebie podobne. Różnią się systemami operacyjnymi – analogicznie do sytuacji w świecie komputerów osobistych.
Liczą się trzy systemy operacyjne
iOS, forsowany przez koncern Apple i używany wyłącznie na urządzeniach tej firmy, czyli smartfonach iPhone oraz tabletach iPad. Konkuruje z nim zawzięcie Android promowany głównie przez Google. W przeciwieństwie do iOS, Android jest systemem otwartym i stosuje go wielu producentów smartfonów i tabletów, a dominuje wśród nich koreański Samsung. Należy jednak pamiętać, że różne modele smartfonów mogą mieć odmienne wersje Androida. Ponadto wybór np. smartfonu Samsunga nie oznacza wyboru systemu Android – niektóre z urządzeń oferowanych przez koreańskiego potentata pracują pod kontrolą systemu Windows Phone, którego producentem jest Microsoft znany wszystkim użytkownikom komputerów osobistych. W środowiskach biznesowo-korporacyjnych uznaniem cieszą się urządzenia Blackberry z własnym systemem operacyjnym.