Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Od pająkokozy do pikselozy

Niezwykłe efekty łączenia sztuki z nauką

GloFish - fluorescencyjne rybki stworzone przez Zhiyuana Gonga. GloFish - fluorescencyjne rybki stworzone przez Zhiyuana Gonga. www.glofish.com / materiały prasowe
Świecący królik wzbudził w 2000 r. sensację. Podczas gdy wielu krytyków oburzało się na niedozwoloną ich zdaniem interwencję sztuki w naturę, uczeni z Singapuru patentowali GloFish – zmodyfikowane  genetycznie świecące rybki. To niejedyny przypadek wzajemnych inspiracji sztuki i nauki.
GFP Bunny autorstwa Eduardo Kaca.Eduardo Kac/Archiwum prywatne GFP Bunny autorstwa Eduardo Kaca.

Amerykański artysta Eduardo Kac należy do pionierów bio artu – dziedziny sztuki posługującej się technikami z laboratorium biologicznego do uzyskiwania efektów, które nie dość zaawansowana publiczność nie zawsze rozumie. Jaki bowiem sens ma wprowadzanie materiału genetycznego z meduzy do genomu poczciwego królika? Zwłaszcza kiedy celem jest stworzenie dzieła sztuki (cokolwiek by to miało znaczyć, dodadzą sceptycy), a nie postęp nauki i techniki.

Polityka 22.2013 (2909) z dnia 27.05.2013; Nauka ; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Od pająkokozy do pikselozy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022