Dla „Naszego Dziennika” 4 czerwca nie jest żadnym świętem. Dla mnie świętem nie jest 6 stycznia. I tak już zostanie. W końcu jesteśmy Polakami.
Umiejętnie walczy o talenty programistów, pieniądze inwestorów, serca użytkowników i poparcie w ośrodkach władzy.
Jesienią tego rządu już nie będzie – oświadczył Paweł Kukiz, który ostatnio zaczyna coraz śmielej rozdawać karty w naszej polityce.
Każdy obywatel Unii może wpływać na jej kształt, wnosząc petycje do Parlamentu Europejskiego, a od 1 kwietnia ub.r. zgłaszać także europejskie inicjatywy obywatelskie.
Nadinspektor Krzysztof Gajewski, pierwszy zastępca komendanta głównego policji, często opisywany jest na policyjnych forach. Podwładni na różne sposoby komentują fakt, że zwierzchnik drogówki nie ma prawa jazdy.
Prawicowa opozycja przeskoczyła Platformę w sondażach, a jednocześnie jest zakleszczona w polityce Jarosława Kaczyńskiego, która staje się w środowisku przyczyną coraz większego fermentu.
Adam Hofman staje się drugą, po prezesie Kaczyńskim, twarzą PiS, a kiedy szef ma okresy milczenia, wręcz pierwszą. To prawicowy polityk nowej generacji. Nie rozwiewa jednak żadnych obaw przeciwników swojej formacji. Dodaje nowe.
Kościół ma problem ze swoim publicznym wizerunkiem. Raz go ociepla, potem oziębia. Czy Boże Ciało przyniesie kolejną falę ochłodzenia?
10 lat temu zapytaliśmy Polaków, o czym marzą. Powtórzyliśmy tamto badanie. Dziś wyraźnie rzadziej marzymy o nowych samochodach, a częściej o dobrym zdrowiu. I o odrobinie świętego spokoju.
Jeśli zamierzacie adoptować dzieci, lepiej sprawdźcie, czy nie są już wystawione na międzynarodowej giełdzie.
Rozmowa o polskich komuniach, weselach i pogrzebach z fotografem Przemysławem Pokryckim, który od dziewięciu lat podgląda nasze społeczne rytuały.
Po katastrofie w fabryce odzieżowej w Bangladeszu świat oburzył się na tamtejsze warunki pracy. Obłudnie i na krótko. Ważne, że na Dalekim Wschodzie jest tanio. Korzystają z tego również polskie firmy.
Kiedyś były nadzieją motoryzacji, potem uznano, że to droga donikąd. Jednak pogłoski o śmierci samochodu elektrycznego wydają się mocno przesadzone.
Za kilka dni w Polsce 7,2 mln dzieci obchodzi swoje święto. W 2035 r. będzie ich według GUS już tylko 5,6 mln. Jak odwrócić ten trend? Najważniejsze są żłobki, ojcowie i wolne związki – brzmi odpowiedź krajów, którym udało się powstrzymać spadek dzietności.
Kreml jest przekonany, że bez pomocy Ramzana Kadyrowa nie zapewni bezpieczeństwa podczas olimpiady w Soczi. Dlatego spełni każde życzenie czeczeńskiego przywódcy.
Rozmowa z Peerem Steinbrückiem, kandydatem SPD na kanclerza Niemiec.
W artykule „Tajemnica Witolda Pileckiego” (POLITYKA 20) prof. Andrzej Romanowski (literaturoznawca, pracownik Instytutu Historii PAN) zwrócił uwagę na sprzeczności między dokumentami opublikowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w obszernym albumie poświęconym postaci bohaterskiego Rotmistrza a zawartą w tym albumie interpretacją.
Pan dr Tomasz Łabuszewski z IPN stosuje metodę dobrze znaną: mówić dużo, głośno i nie na temat. Powtarzam więc: mój artykuł nie traktował o Witoldzie Pileckim, lecz o wydanym przez IPN albumie, w którym komentarz kłócił się z dokumentami.
Dla wielu ludzi piłka nożna jest jak religia. Ale dopiero w niemieckich obozach koncentracyjnych stała się nią naprawdę.
Świecący królik wzbudził w 2000 r. sensację. Podczas gdy wielu krytyków oburzało się na niedozwoloną ich zdaniem interwencję sztuki w naturę, uczeni z Singapuru patentowali GloFish – zmodyfikowane genetycznie świecące rybki. To niejedyny przypadek wzajemnych inspiracji sztuki i nauki.
Od pewnego czasu pojawiają się w mediach rankingi polskich uczelni oceniające różne aspekty ich działalności. Dotąd brakowało jednak rankingu porównującego wszystkie polskie uczelnie akademickie pod względem jakości uprawianej w nich nauki. Oto taka próba.
Niektóre mechanizmy naszego organizmu, wypracowane w procesie ewolucji, są dziś nie tylko nieprzydatne, ale czasami wręcz szkodzą. Medycyna ewolucyjna wyjaśnia coraz więcej takich zagadek.
Wybitny austriacki reżyser tym razem po drugiej stronie kamery.
Film trwa tylko 20 minut, lecz prace nad nim trwały 7 lat.
Nostalgiczna opowieść o stracie, nieudanych małżeństwach i miłości do pieniędzy, zawieszona gdzieś pomiędzy „Obywatelem Kanem” a „Skandalistą Larrym Flyntem”.
Poważny festiwal, który na stałe wrósł już w pejzaż polskiej sztuki.
Świat widziany z perspektywy kiecki wygląda naprawdę intrygująco.
U artysty sztuka tak ściśle splata się z życiem, że niekiedy trudno powiedzieć, kiedy coś kreuje, a kiedy po prostu jest sobą.
Osobisty hołd dla Hansena.
Książka napisana językiem barwnym, bogatym, feerycznym aż roi się od odniesień i długich cytatów z dzieł literatury światowej i emocjonalnych opisów ponad 320 dzieł sztuki.
Bardzo sprawnie poprowadzona fabuła przeplatana pobocznymi historiami zamienia się w coraz gęstszą intrygę, w której nieznaczące z pozoru wydarzenia okazują się kluczowe dla losu bohaterów.
W amerykańskich telewizjach lato to czas seriali sensacyjnych. Część z nich zobaczą także polscy widzowie, którym powoli wakacje przestają się kojarzyć z sezonem ogórkowym w telewizji.
Płyta pełna gustownie wymyślonych i świetnie zrobionych piosenek do tańca, słuchania i nucenia.
Starszy pan ma wciąż wiele do powiedzenia.
Rozmowa z amerykańskim pisarzem i tłumaczem Richardem Lourie o pokoleniu beatników, spotkaniu z Hemingwayem, przyjaźni z Miłoszem, wizycie w Stoczni Gdańskiej i tłumaczeniu polskiej literatury.
Skandal powszechnieje, tabloidyzacja postępuje, Kuba Wojewódzki wyznacza standardy dyskursu publicznego – o tym czytamy w książce medioznawcy Wiesława Godzica „Kuba i inni. Twarze i maski popkultury”.
„Święto wiosny” Igora Strawińskiego kojarzymy głównie z wielkim skandalem na paryskiej prapremierze. Ale samo dzieło po stu latach wciąż porusza.
Polski komiks dla małego czytelnika zaczyna się odradzać. Kto ma szanse zastąpić Tytusa, Kleksa czy Kajka i Kokosza?
Zanim zamieszkałem z P., nie doceniałem roli wanny w życiu człowieka pracy. Prysznic w zupełności mi wystarczał, łazienka kojarzyła mi się raczej z miejscem, gdzie zmywa się ze skóry brud dnia i brud nocy, niż z biurem i biurkiem.
W muzyce podkradali wszyscy, włącznie z The Beatles i Michaelem Jacksonem. Ale pewien kończący właśnie 60 lat kanadyjski kompozytor robił to z otwartą przyłbicą – i dlatego poniósł odpowiedzialność.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
O magnetowidy Polacy walczyli, nawet umieścili je na sztandarze partii politycznej. Ich historia to nie tylko folklor okresu transformacji, ale też początek nowego ładu medialnego.
Hatak, najgłośniejsza grupa sieciowych tłumaczy seriali, świętuje dziesięciolecie. Widzowie chwalą ich za przekłady, bezwzględnie atakują, gdy tylko któryś odcinek się spóźnia. Dystrybutorzy filmów też próbowali atakować, ale bezskutecznie.
Szczypiorniści Vive Kielce jako pierwszy polski zespół zostali najlepszą drużyną Europy w piłce ręcznej.
Wyjątkowe filmy, wyjątkowa oprawa. Takiej różnorodności, wizjonerskiego szaleństwa, karuzeli wrażeń dawno na Lazurowym Wybrzeżu nie było.
Pszczoły wymierają w zastraszającym tempie. Grozi to niepowetowanymi stratami – również na stole.
Kryzys przywództwa na scenie politycznej narasta, sięgając coraz głębiej w przeszłość. Skutek jest taki, że 33 lata po historycznym strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina nie wiadomo, kto nim kierował.
Witamy na wycieczce śladami króla kokainy! Jedyny taki tour w całym Medellín! Tylko 50 dolarów, a w cenie pogawędka z bratem capo i okolicznościowe zdjęcie. Poznaj sekrety Pablo Escobara! Tylko z nami.