Świat

Algieria u wezgłowia

Abdelaziz Buteflik Abdelaziz Buteflik Ryad Kramdi/MAXPPP / Forum

Trzy tygodnie temu 76-letni prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika udał się na leczenie do Paryża z powodu „niewielkiego udaru”, jak podano oficjalnie, i słuch o nim zaginął. Pierwszy komunikat o stanie zdrowia głowy państwa, że systematycznie się poprawia i „niedługo choroba prezydenta będzie tylko złym wspomnieniem”, został opublikowany przez premiera Abdelmaleka Sellala dopiero wtedy, gdy już miały się ukazać dwa dzienniki z informacją, że Buteflika, w stanie śpiączki, został potajemnie odtransportowany do Algieru. Nakład został skonfiskowany, a wydawca oskarżony o zamach na bezpieczeństwo kraju. Ale i piosenkarz Enrico Macias, który odwiedzał prezydenta w szpitalu, powiedział katarskim mediom, że „poważnie obawia się o jego życie”.

Buteflika od 1999 r. rządzi już trzecią kadencję, w kwietniu przyszłego roku nie wykluczał startu w wyborach po czwartą. Zapewniał Algierii dziurawą demokrację i byle jaką stabilizację, ale zawsze jakąś. A burze arabskiej wiosny przeszły tu bokiem. Teraz mało kto ma gotowy scenariusz na przyszłość.

Polityka 22.2013 (2909) z dnia 27.05.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną