Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Świat spod spódnicy

Recenzja wystawy: "Vanity. Fotografie mody z kolekcji F.C. Gundlacha"

F.C. Gundlach, Moda w stylu op-art, Grecja 1966 r. F.C. Gundlach, Moda w stylu op-art, Grecja 1966 r. F.C.Gundlach / Muzeum Narodowe w Krakowie
Świat widziany z perspektywy kiecki wygląda naprawdę intrygująco.

Tytułowy kolekcjoner znał świat mody od podszewki. Nie tylko ją fotografował, ale był kuratorem wystaw i galerzystą. A przede wszystkim, bez zawodowej zawiści, gromadził zdjęcia mody robione przez największych mistrzów epoki z Ricardem Avedonem, Peterem Lindberghiem czy Helmutem Newtonem na czele. W Krakowie pokazanych zostanie około stu prac, począwszy od powstałych w latach 20. XX w., a skończywszy na najnowszych, silnie osadzonych już w świecie Internetu. Oczywiście fotografie mody doskonale odzwierciedlają zmieniające się kanony piękna i estetycznych stylów. Ale wystawa dowodzi, że te na pozór banalne zdjęcia poprzebieranych modelek mają też znacznie szerszy kontekst: wiele mówią o zmieniających się czasach, są odbiciem ewolucji kultury i sztuki, kultury masowej, cywilizacyjnych standardów. I trzeba przyznać, że świat widziany z perspektywy kiecki wygląda naprawdę intrygująco.

 

Vanity. Fotografie mody z kolekcji F.C. Gundlacha, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 1 września

Polityka 22.2013 (2909) z dnia 27.05.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Świat spod spódnicy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Polska–Korea Południowa: zaskakujący sojusz o smaku kimchi. Co o nas myślą?

Sprzedają nam broń, chcą budować elektrownię jądrową i największą w Europie fabrykę kimchi. Czy Koreańczycy pokochali Polaków? I czy ta miłość jest odwzajemniona?

Roman Husarski
03.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną