Nauka

Podmokły Wszechświat

Woda starsza od Słońca

Jeśli woda powstała przed Układem Słonecznym, to może wchodzić w skład innych światów. Jeśli woda powstała przed Układem Słonecznym, to może wchodzić w skład innych światów. Hadi Zaher / Wikipedia
Można pogodzić się ze świadomością, że pijemy tę samą wodę, jaką piły dinozaury. Trudniej zrozumieć, że ta woda może być starsza od samej Ziemi.
Tak mogła wyglądać planetoida okrążająca białego karła 170 lat świetlnych od nas. Badania jej szczątków pozwoliły ustalić, że składała się aż w 26 proc. z wody.NASA, ESA, M.A. Garlick Tak mogła wyglądać planetoida okrążająca białego karła 170 lat świetlnych od nas. Badania jej szczątków pozwoliły ustalić, że składała się aż w 26 proc. z wody.

Skąd na naszej planecie wzięła się woda? Dziś już wiadomo, że pochodzi z dwóch źródeł – z uwięzionych wewnątrz Ziemi zasobów pierwotnych z dysku protoplanetarnego oraz z komet i asteroid. Badacze kosmosu zastanawiają się jednak, skąd w takim razie wzięła się woda w Układzie Słonecznym. Czy powstała w wyniku słonecznych procesów jonizacyjnych właśnie w protoplanetarnym dysku otaczającym naszą gwiazdę – jeszcze przed narodzinami planet – czy też pochodzi z zimnego obłoku molekularnego, który poprzedzał narodziny Słońca?

Jeśli woda powstała dopiero w kształtującym się Układzie Słonecznym, może być czymś rzadkim w kosmosie. Jeśli natomiast jest starsza od Słońca i istniała już w materii, która pod wpływem rozmaitych czynników zaczęła się zagęszczać i skupiać, doprowadzając w końcu do powstania Słońca, a potem planet, będzie w kosmosie czymś całkowicie powszechnym, a więc znajdzie się najprawdopodobniej także na obcych i dalekich planetach.

Lodowy Księżyc

Badania teoretyczne, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astrofizyków, którym kierowali uczeni z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, dowodzą, że woda jest starsza niż Słońce i niemal w połowie wzięła się w Układzie Słonecznym właśnie z zimnego molekularnego obłoku, który istniał na długo, zanim nasza gwiazda powstała. Ustalenia teoretyczne zyskują potwierdzenie w obserwacjach odległych egzoplanet naszej Galaktyki, w których wykrywane są ślady wody (głównie pary wodnej).

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Podmokły Wszechświat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021