Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Najgroźniejsze choroby zakaźne świata na jednej mapie

Na którą z chorób zakaźnych umiera najwięcej osób w Polsce? Przed którymi należy się szczególnie chronić podczas wyjazdu do Afryki czy Azji?

Podczas gdy świat wciąż jeszcze opłakuje ofiary śmiertelne epidemii eboli w Afryce Zachodniej (jak dotąd około 5 tys. osób), ryzyko zarażenia się tą chorobą w większości regionów świata jest bliskie zera. Znacznie groźniejszych jest kilka innych chorób zakaźnych – zauważa magazyn „Global Post”.

Global Post/WHOchoroby - swiat

Na potwierdzenie przygotował zestaw map, na których zaznaczył choroby zakaźne, które w poszczególnych krajach świata zabijają każdego roku najwięcej osób. Magazyn oparł się przy tym na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która prowadzi takie statystyki dotyczące 10 najbardziej rozpowszechnionych (grup) chorób, m.in. gruźlicy, HIV/AIDS, chorób biegunkowych, malarii, gorączki tropikalnej, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia wątroby.

Jakie choroby zakaźne występują najczęściej w poszczególnych rejonach świata?

O ile w wielu regionach świata największym problemem są czy to choroby związane z biegunką, czy HIV/AIDS, o tyle w Polsce oraz wielu innych krajach naszego regionu najgroźniejsza okazuje się wciąż gruźlica. Większość krajów Europy Zachodniej opatrzono z kolei kolorem szarym. Oznacza to, że najgroźniejsze choroby w tych państwach nie wchodzą w skład tych monitorowanych przez WHO.

Dodatkowo liczby umieszczone na czarnym tle informują o liczbie ofiar śmiertelnych (po uprzednim pomnożeniu przez tysiąc), które dominująca w danym kraju choroba pochłonęła w 2012 roku.

Europa:

.Global Post/WHO.

Azja:

.Global Post/WHO.

Afryka:

.Global Post/WHO.

Ameryka Południowa:

.Global Post/WHO.

Bliski Wschód:

.Global Post/WHO.

Ameryka Środkowa:

.Global Post/WHO.
Reklama

Czytaj także

null
Świat

NATO kilku prędkości? Pomysły trumpistów coraz bardziej szalone i coraz groźniejsze

Lepsza ochrona dla krajów więcej „płacących” – gorsza lub brak dla tych, którzy się ociągają. Tak według wojskowego doradcy Trumpa miałoby wyglądać NATO po reformie. Dawni członkowie trumpowskiej administracji mówią wprost: następna kadencja oznacza wyjście USA z Sojuszu i jego rozpad.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
17.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną