Najgroźniejsze choroby zakaźne świata na jednej mapie
Na którą z chorób zakaźnych umiera najwięcej osób w Polsce? Przed którymi należy się szczególnie chronić podczas wyjazdu do Afryki czy Azji?

Podczas gdy świat wciąż jeszcze opłakuje ofiary śmiertelne epidemii eboli w Afryce Zachodniej (jak dotąd około 5 tys. osób), ryzyko zarażenia się tą chorobą w większości regionów świata jest bliskie zera. Znacznie groźniejszych jest kilka innych chorób zakaźnych – zauważa magazyn „Global Post”.

Global Post/WHO

choroby - swiat

Na potwierdzenie przygotował zestaw map, na których zaznaczył choroby zakaźne, które w poszczególnych krajach świata zabijają każdego roku najwięcej osób. Magazyn oparł się przy tym na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która prowadzi takie statystyki dotyczące 10 najbardziej rozpowszechnionych (grup) chorób, m.in. gruźlicy, HIV/AIDS, chorób biegunkowych, malarii, gorączki tropikalnej, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia wątroby.

Jakie choroby zakaźne występują najczęściej w poszczególnych rejonach świata?

O ile w wielu regionach świata największym problemem są czy to choroby związane z biegunką, czy HIV/AIDS, o tyle w Polsce oraz wielu innych krajach naszego regionu najgroźniejsza okazuje się wciąż gruźlica. Większość krajów Europy Zachodniej opatrzono z kolei kolorem szarym. Oznacza to, że najgroźniejsze choroby w tych państwach nie wchodzą w skład tych monitorowanych przez WHO.

Dodatkowo liczby umieszczone na czarnym tle informują o liczbie ofiar śmiertelnych (po uprzednim pomnożeniu przez tysiąc), które dominująca w danym kraju choroba pochłonęła w 2012 roku.

Europa:

.
Global Post/WHO

.

Azja:

.
Global Post/WHO

.

Afryka:

.
Global Post/WHO

.

Ameryka Południowa:

.
Global Post/WHO

.

Bliski Wschód:

.
Global Post/WHO

.

Ameryka Środkowa:

.
Global Post/WHO

.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną