Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w piątek, że pandemia covid-19 nie stanowi już zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
Jodek potasu musi być podany kilka, kilkanaście godzin przed ewentualnym zagrożeniem skażeniem radioaktywnym jodem – tłumaczy prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.
Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.
Pandemia odwróciła uwagę od wielu chorób zakaźnych. Ale Światowa Organizacja Zdrowia autoryzowała właśnie pierwszą na świecie szczepionkę przeciw malarii. I to jest sukces, któremu również z polskiej perspektywy warto się przyjrzeć bliżej.
Pandemia skończy się wszędzie albo nie skończy się nigdzie. A skoro tak, to za walkę z koronawirusem trzeba zabrać się poważnie także w państwach najmniej zamożnych, które same nie dają rady kupić wystarczającej liczby szczepionek.
Seszele są światowym liderem pod względem liczby zaszczepionych osób. Mimo to na wyspach gwałtownie przybywa przypadków infekcji koronawirusem. Czy szczepionki zawodzą?
Na wyniki śledztwa WHO, działającego we współpracy z chińskim rządem, świat czekał długo. Zostały opublikowane, ale wyjaśniają niewiele. Stworzyły za to pole do spekulacji.
O uwolnienie szczepionkowych patentów apeluje m.in. dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom. Ale sprawa budzi wątpliwości.
Dane zebrane przez WHO dały podstawy do wstrząsających szacunków. Najczęściej dotknięte przemocą są kobiety między 20. a 44. rokiem życia, a krzywdzą na ogół partnerzy.