Nauka

O jeden kanał za daleko?

Tamomania, czyli jak Chińczycy nawadniają suchą północ kraju

Zapora Trzech Przełomów na Jangcy (prowincja Hubei) spowodowała wzrost aktywności sejsmicznej w rejonie, osunięcia  ziemi i okresowe susze w dolnym biegu rzeki. Zapora Trzech Przełomów na Jangcy (prowincja Hubei) spowodowała wzrost aktywności sejsmicznej w rejonie, osunięcia ziemi i okresowe susze w dolnym biegu rzeki. AFP / EAST NEWS
Wielkim problemem Chin jest dostęp do wody. Odpowiedzią mają być gigantyczne projekty inżynieryjne, kojarzące się z niesławnym zawracaniem biegu rzek w Związku Radzieckim. Mogą stworzyć większe problemy od tych, jakie miały rozwiązać.
Trasa centralna Transferu Południe-Północ (prowincja Henan) uruchomiona w styczniu 2015 r.He Jinwen/ChinaFotoPress/EAST NEWS Trasa centralna Transferu Południe-Północ (prowincja Henan) uruchomiona w styczniu 2015 r.

Wedle starej legendy 4 tys. lat temu w Chinach, w czasie gdy kraj nawiedzały fale niszczących powodzi, żył człowiek imieniem Yu. Pewnego dnia żółty smok zdradził Yu sposób na zaradzenie nieszczęściu. Zamiast budować kolejne zapory i tamować napór wody Yu – używając kanałów – opracował system irygacji rzek, który przenosił nadmiar wody na odległe pola uprawne. Czas wielkich powodzi dobiegł końca, a rolnictwo rozkwitło. W efekcie Yu został cesarzem i założycielem dynastii Xia.

Polityka 38.2015 (3027) z dnia 15.09.2015; Nauka ; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "O jeden kanał za daleko?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021