„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Wegetarianizm też może zaszkodzić zdrowiu?

Monica Müller / Flickr CC by 2.0
Czy dieta wegetariańska to samo zdrowie? Naukowcy z Cornell University mają co do tego coraz więcej wątpliwości.

Dieta wegetariańska uchodzi za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania. Jednak doktorzy Tom Brenna, Kumar Kothapalli i Alon Keinan z Cornell University (USA) dostarczyli pierwszego ewolucyjnego dowodu na to, że wegetarianizm może przyczynić się do zwiększonego ryzyka chorób serca i raka jelita grubego. Nie należy jednak przedwcześnie panikować. Aby wegetarianizm wpłynął negatywnie na nasze geny, kilka warunków musi zostać spełnionych.

Podczas swoich badań naukowcy porównali częstotliwość występowania mutacji rs66698963 w dwóch populacjach. Jedną z nich byli mieszkańcy indyjskiego Pune, drugiego co do wielkości miasta w zachodnich Indiach. Drugą populacją stanowili mieszkańcy Kansas. Okazało się, że w tradycyjnie wegetariańskiej populacji Pune mutacja rs66698963 występuje w około 70 proc. przypadków, a w tradycyjnie mięsożernym Kansas – jedynie w 20 proc. Badania zostały opublikowane w internetowej wersji magazynu „Molecular Biology and Evolution”.

Używając danych referencyjnych z ponad 1000 projektów mających na celu poznanie genomu, grupa badawcza dr. Brenna doszła do wniosku, że w obrębie populacji o tradycyjnie wegetariańskiej diecie dochodzi do dużo większej liczby mutacji genu FADS2.

Mutacja rs66698963 wywołuje delecje (usunięcie fragmentu genu) lub insercje (wstawienie krótkiej sekwencji DNA) sekwencji genu FADS2. Sekwencja ta odgrywa kluczowe znaczenie w procesie regulacji genów, które są odpowiedzialne za budowę długich łańcuchów tłuszczów wielonienasyconych, do których należą np. kwasy Omega-6 i Omega-3.

Oznacza to, że osoby z mutacją rs66698963 mogą mieć problem z metabolizowaniem bardzo nam potrzebnych kwasów. Jeżeli ktoś nie włącza do swojej diety białka zwierzęcego, długie łańcuchy tłuszczów wielonienasyconych muszą być przyswajane z roślin. A jeżeli taka osoba dodatkowo posiada mutację rs66698963, jej fizjologiczne zapotrzebowanie na te kwasy może zostać niezaspokojone – mimo wegetariańskich produktów bogatych w Omega-6 i Omega-3. I to właśnie niedobór tych kwasów może stać się przyczyną chorób serca i jelit.

Czy w związku z tym dobrze dla zdrowia jest raz na jakiś czas zjeść kawałek mięsa? Pewnie tak, ale naukowcy wyraźnie zaznaczają, że ich badania dotyczyły populacji, która od wielu pokoleń stosuje dietę wegetariańską. I jak sami twierdzą, jest to kluczowym warunkiem zmian genetycznych. Więc jeżeli w naszej rodzinie dieta wegetariańska jest stosowana od jednego, dwóch, a nawet pięciu pokoleń – możemy spać spokojnie i nie myśleć o uzupełnianiach diety w zwierzęce białko. Zwłaszcza jeśli na wegetarianizm decydujemy się ze względów ideologicznych.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną