Paracetamol obniża empatię. Czego jeszcze nie wiesz o popularnych lekach?
Paracetamol: uśmierza ból, obniża gorączkę. Okazuje się jednak, że środek może też stłumić uczucia.
Wong Sze Fei/PantherMedia

Do czego służy paracetamol, wie chyba każdy: uśmierza ból, obniża gorączkę. Okazuje się jednak, że przyjmując ten powszechnie stosowany środek, można również stłumić swoje uczucia. A konkretnie – możesz być mniej skłonny do empatii w stosunku do osób doświadczających bólu i nieszczęścia.

Do takiej osobliwej konkluzji doprowadziły naukowców z Ohio State University badania, podczas których zauważyli, że osoby przyjmujące paracetamol, jeden z najpopularniejszych na świecie środków przeciwbólowych, umniejszały wpływ cierpienia na innych ludzi. „Nie wiemy, skąd ten efekt się bierze" – oświadczył z rozbrajającą szczerością prof. Baldwin Way, główny autor badania opisanego w czasopiśmie „Social Cognitive and Affective Neuroscience”. No to sprawdźmy, na czym polegał eksperyment.

Otóż w pierwszej części 80 studentów podzielono na dwie grupy, z których pierwsza otrzymała 1000 mg paracetamolu, a druga placebo (żadna z osób nie wiedziała, w jakiej grupie się znajduje). Po godzinie – gdy przeciwbólowe efekty działania leku były już pewne – uczestnicy otrzymali do przeczytania 8 scenariuszy, w których bohaterowie odczuwali jakiś ból fizyczny lub psychiczny. Na przykład w jednym przypadku ktoś padł ofiarą głębokiego skaleczenia nożem, w innym – syn przeżywał śmierć swojego ojca.

Badani mieli za zadanie ocenić ból i cierpienie bohaterów tych opowiadań. Studenci przyjmujący paracetamol okazali się dużo mniej wyrozumiali i mniej współczujący.

Wykonano jeszcze drugie badanie (tym razem z udziałem 114 osób) z prośbą o ocenę bólu przy natężeniu potwornego hałasu. Wyniki były podobne: osoby przyjmujące paracetamol oceniły wybuchy hałasu jako mniej nieprzyjemne dla siebie oraz uznały, że będą one mniej nieprzyjemne dla innych.

Empatia w życiu jest bardzo ważna. Nigdy jednak nie sprawdzano jej poziomu w kontekście przyjmowania leków i nikt nie zdawał sobie sprawy, że mogą ją regulować tak powszechnie stosowane medykamenty jak te zawierające paracetamol. Wspomniany prof. Baldwin Way, psycholog z Ohio State Wexner Medical Center’s Institute for Behavioral Medicine Research, od razu wyciągnął z tego wniosek praktyczny: „Podczas sprzeczki ze współmałżonkiem pod wpływem paracetamolu możesz nie zrozumieć, dlaczego zraniłeś jego uczucia. Oto do czego prowadzą nasze badania”. Teraz naukowcy będą sprawdzać, czy podobne efekty widać również podczas kuracji innymi farmaceutykami, na przykład ibuprofenem.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną