Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Co powinna zawierać zdrowa dieta? Tych 5 składników

Jeżeli nie chcemy poświęcić budowaniu naszej zdrowej przyszłości ani wiele czasu, ani pieniędzy, wystarczy, że zadbamy przede wszystkim o pięć podstaw codziennej diety.
Zielona herbata zawiera polifenole, które hamują działanie dwóch rodzajów białek przyczyniających się do rozwoju komórek rakowych.Toa Heftiba/StockSnap.ioZielona herbata zawiera polifenole, które hamują działanie dwóch rodzajów białek przyczyniających się do rozwoju komórek rakowych.

Z okazji wciąż trwającego sezonu na noworoczne postanowienia, warto choć przez chwilę zająć się tym, co znacznie ważniejsze od zajmującej nas na co dzień bieżącej polityki, czyli naszym sposobem odżywiania się, który, o ile jest przemyślany, daje szansę na długie życie w dobrej formie.

Jeżeli nie chcemy (lub nie możemy) poświęcić budowaniu naszej zdrowej przyszłości ani wiele czasu, ani pieniędzy, wystarczy, że zadbamy przede wszystkim o pięć podstaw codziennej diety.

Przygotował je Kerry Torrens, brytyjski specjalista od odżywiania***. Specjalnie na potrzeby noworocznych zmian:

1. Więcej zielonego.

Zamień jedną filiżankę herbaty lub kawy, które codziennie wypijasz, na zieloną herbatę, mającą szczególnie dobroczynny wpływ na ciało i mózg. 

Co nam daje zielona herbata? 

Zielona herbata zawiera polifenole, które hamują działanie dwóch rodzajów białek – czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego i czynnika wzrostowego hepatocytów, przyczyniających się do rozwoju komórek rakowych.

Zielona herbata zawiera także aminokwasy, antyoksydanty, witaminy z grupy B, witaminy K i PP oraz magnez, wapń, żelazo, fluor, krzem, jod, miedź i mangan. Z kolei zawarta w niej teina (odpowiednik kofeiny zawartej w kawie) przyspiesza spalanie kalorii i pozbywanie się przez nasz organizm toksyn. Napar z zielonej herbaty wspomaga też trawienie i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

2. Dobre bakterie.

Mowa o naturalnych probiotykach, dostarczających pożyteczne dla naszego organizmu bakterie czy żywe dodatki mikrobiologiczne do żywności. Poprawiają one równowagę mikroflory jelitowej, wzmacniając nasz system immunologiczny. Pamiętajmy, że aż 70-80 proc. komórek układu immunologicznego organizmu znajduje się właśnie w jelitach.

W czym są dobre bakterie?

Bogatymi źródłami probiotyków są produkty kiszone: ogórki i kapusta (także koreańska kimchi), zakwas z buraków lub chleb przygotowany na zakwasie czy kefiry (sojowe lub przygotowane na mleku krowim).

3. Dodaj witaminę D.

Kiedy nastają chłodne miesiące i mamy mniejszy dostęp do słońca, warto uzupełnić niedobory witaminy D ( produkowanej z cholesterolu, gdy nasza skóra jest wystawiona na promienie słoneczne) spożywając bogatą w nią żywność, jak tłuste ryby, pełnotłuste mleko oraz jaja.

Przed czym chroni witamina D?

Musimy przyjmować witaminę D dla mocnych kości i zębów, ale także budować naszą odporność na niektóre choroby w tym chorób serca, niektóre nowotwory, a nawet grypę. Niedobór witaminy D powoduje u dorosłych osteoporozę, a u dzieci krzywicę.

4. Więcej przypraw!

Dodaj do swoich posiłków więcej rozgrzewających przypraw i produktów, które w naturalny sposób podnoszą temperaturę naszego ciała, pobudzają krążenie krwi i usuwają nadmiar wody z naszych tkanek. O jakie przyprawy chodzi? Przede wszystkim o chilli, imbir, curry i czosnek, które wspomagają przepływ krwi i są termogeniczne, co oznacza, że ​​pomagają utrzymać ciepłe dłonie i stopy w czasie zimy.

5. „Mądre” przekąski.

Przekąski mogą stanowić część zdrowej, zbilansowanej diety,pod warunkiem, że są nimi  owoce, warzywa, czy nawet nie małe kawałki sera, niesolone orzechy, czy pistacje, które są doskonałym wyborem, ponieważ są zawierają mniej tłuszczu i kalorii niż większość innych orzechów.

***

Prezentowane wyżej sugestie nie powinny być traktowane jako substytut porady lekarza. Każda opisywana przez nas dieta stanowi jedynie sugestię zrównoważonego jadłospisu.

Na podstawie: BBC For Good.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną