Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Niezwykła rada, jak poznać swoje piersi i chronić się przed rakiem

Kampania społeczna zwraca uwagę na to, jak wygląda rak piersi i jak się go odczuwa na przykładzie... cytryn.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 17 tys. przypadków raka piersi. Dla ponad 5 tys. zdiagnozowanych kobiet rak piersi będzie oznaczał śmierć. W większości przypadków wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie poprowadzenie leczenia mogłyby sprawić, że ta statystyka stałaby się mniej przerażająca. Niestety aby tak się stało, konieczna jest efektywna profilaktyka raka piersi, o którą w naszym kraju wciąż trudno.

W Polsce nowotwory pozostają tematem tabu, o którym trudno mówić trudno nawet wśród najbliższych. Z tym stereotypem starają się walczyć fundacje takie jak Rak’n’Roll, jednak mimo niewątpliwych sukcesów wciąż jest sporo do zrobienia. Wydaje się, że jeżeli chodzi o działania związane z profilaktyką raka w Polsce, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Wystarczy odwołać się do ostatniej kampanii społecznej profilaktyki raka piersi, zorganizowanej przez regionalny NFZ, w której postulaty samodzielnych badań piersi zostały przedstawione w żenująco seksistowski sposób.

W jaki sposób mówić o profilaktyce raka piersi?

A przecież o raku piersi można mówić i merytorycznie, i z klasą. Ostatnio przypomniała to o tym na swoim Facebooku Erin Smith Chieze, która zwróciła uwagę, że większość kampanii o profilaktyce nowotworów jest ładna, ale nie dostarcza merytorycznych informacji o tym, jak prowadzić profilaktykę raka piersi. „Potrzebujemy prawdziwych informacji, nie słodkich serduszek” – napisała na swoim koncie Chieze, co spotkało się z olbrzymim entuzjazmem internautów.

Chieze sama stosowała profilaktykę raka, ale jak pisze, nie do końca wiedziała, czego powinna szukać. I wtedy natknęła się na viral kampanii „Know your lemons”, która za pomocą infografik z cytrynami obrazowo wytłumaczyła, jak rak piersi wygląda oraz jak się go odczuwa. „Zobaczyłam na swojej piersi wcięcie, identyczne jak to na jednym z obrazków, i zaraz wiedziałam, że mam raka” – pisze Chieze.

Dzięki wczesnemu rozpoznaniu udało się jej wyzdrowieć, ale gdyby nie grafika „Know your lemons”, zakończenie historii mogłoby się okazać tragiczne.

W zrozumieniu jak odczuwa się raka oraz jak on wygląda może pomóc przykład cytryny.Hoach Le Dinh/StockSnap.ioW zrozumieniu jak odczuwa się raka oraz jak on wygląda może pomóc przykład cytryny.

Opisując swoją historię, Chieze apelowała, aby mówić o raku w sposób merytoryczny, a nie opierając się na emocjach wywoływanych przez skojarzenie z chorymi osobami. Wydaje się to szczególnie dobrą radą dla przedstawicieli polskiego NFZ. Jak widać, o raku można mówić bez seksizmu, za to merytorycznie, a wręcz z poczuciem humoru.

Jak wygląda nowotwór piersi?

W kampanii „Know your lemons” fundacja „World Wide Brest Cancer” posłużyła się sympatycznym i przekonującym przykładem cytrynki:

Grafika pokazuje jak mogą wyglądać różne rodzaje raka piersi.World Wide Brest Cancer/BoredpandaGrafika pokazuje jak mogą wyglądać różne rodzaje raka piersi.

Powyższa grafika przedstawia różne rodzaje zmian świadczących o ryzyku wystąpienia raka, które możemy zaobserwować na swoich piersiach. Jeżeli widzisz podobne zmiany, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jak wynika z grafiki stworzonej przez fundację „World Wide Brest Cancer”, raka piersi można nie tylko zobaczyć, ale też poczuć. Wyobraź sobie, że Twoja pierś jest cytryną o cienkiej skórce. Podczas masażu piersi (który najlepiej wykonywać dwa dni po zakończeniu każdej menstruacji) możesz wyczuć struktury podobne w dotyku do ugotowanych ziarenek słodkiego groszku (to gruczoły mleczne). Węzły limfatyczne są w dotyku podobne do miękkiej fasoli. Jeżeli wyczujesz coś twardego, podobnego do ziarenka cytryny, powinnaś udać się do lekarza. Nie wpadaj jednak w panikę! Twarda struktura nie musi oznaczać raka, jednak z pewnością powinien ją obejrzeć specjalista.

Jak wyczuć taka piersi? W dotyku guzek może być podobny do ziarenka cytryny.World Wide Brest Cancer/BoredpandaJak wyczuć taka piersi? W dotyku guzek może być podobny do ziarenka cytryny.

Co robić jeżeli podczas domowego masażu wyczuję guzek?

Jeżeli wyczujesz w swojej piersi guzek, nie wpadaj w panikę. Umów się na wizytę. Lekarz prawdopodobnie zleci mammografię, której wyniki powinien obejrzeć radiolog. W większości przypadków kiedy reagujemy szybko i badamy się regularnie, okazuje się, że zmiana nie jest niczym groźnym, jednak jeżeli wyniki mammografii będą niepokojące, lekarz prawdopodobnie zaleci biopsję. Jej wynik da ostateczne potwierdzenie, czy zmiana w piersiach jest rakiem.

Nawet jeżeli okaże się, że zmiana w piersi jest nowotworem, to wczesne wykrycie daje duże szanse na pokonanie choroby. Dlatego pamiętajmy o badaniach dwa dni po menstruacji i w jakikolwiek dzień miesiąca w przypadku kobiet po menopauzie. Po ukończeniu 40. roku życia róbmy sobie kontrolną mammografię, a przede wszystkim regularnie badajmy się u ginekologa i skrupulatnie wykonujmy jego zalecenia.

Jak się badać i jak postępować w przypadku podejrzenia występowania raka piersi.World Wide Brest Cancer/BoredpandaJak się badać i jak postępować w przypadku podejrzenia występowania raka piersi.
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną