Czy, kiedy i jak chronić siebie i bliskich przed smogiem. Podpowiedzi
Kiedy nosić maskę antysmogową? Czy oczyszczacze powietrza działają? I przede wszystkim: czy naprawdę ich potrzebujemy?
Jak się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem smogu?
poznyakov/PantherMedia

Jak się zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem smogu?

Problem smogu wraca jak bumerang, nie dając spokoju ani mieszkańcom najbardziej zanieczyszczonych miast, ani osobom odpowiedzialnym za wypracowanie polityki antysmogowej. Z powodu opieszałości tych drugich ci pierwsi muszą mierzyć się z problemem sami.

A jest się przed czym bronić. Dopuszczalne normy stężenia pyłów PM10, PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu są notorycznie przekraczane. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Polsce do 43 tys. zgonów rocznie (w wypadkach drogowych ginie ok. 3300 osób).

Pomocne w walce ze smogiem mogą się okazać niektóre rośliny (o czym pisaliśmy już tu), oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe.

Czy potrzebuję oczyszczacza powietrza?

Zgodnie z zaleceniami GIOS, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni zaś ograniczać ten czas do minimum, co ni mniej, ni więcej oznacza jak najdłuższe przebywanie w pomieszczeniach. Rzecz w tym, że i to nie oznacza, że nie jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwych substancji w powietrzu.

Zespół Krakowskiego Alarmu Smogowego i badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej ustalił, że podczas epizodów smogowych jakość powietrza w mieszkaniach jest wprawdzie lepsza niż na dworze, ale wciąż jest szkodliwa dla zdrowia.

Dlatego warto zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza. Ale jak on działa i czym się kierować przy jego wyborze? Szczegółowe kompendium wiedzy na ten temat opublikował na stronie smoglab.pl dr inż. Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. Oto najważniejsze zagadnienia.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zasada działania oczyszczaczy wydaje się dość prosta. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia, czyniąc je czystym i nieszkodliwym dla zdrowia. Proces ten może odbywać się na wiele sposobów.

Najczęściej usuwają one pyły zawieszone, ale jeśli mają dodatkowo wbudowany filtr węglowy, mogą usuwać również lotne związki organiczne, m.in. zapachy. Inną opcją jest oczyszczacz wodny, który jednocześnie nawilża powietrze.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj