Nauka

Żywe tworzywa

Mark Miodownik o materiałach, które mogą zmienić świat

Aerożel – niezwykłe tworzywo, najlżejsze ciało stałe na świecie Aerożel – niezwykłe tworzywo, najlżejsze ciało stałe na świecie Pallava Bagla / Corbis
Rozmowa z Markiem Miodownikiem, brytyjskim materiałoznawcą i popularyzatorem nauki, o tym, czy samonaprawiający się beton zmieni nasze życie i dlaczego szklane okna mogą kiedyś zniknąć.
Aerożel jest w 99 proc. złożony z powietrza. Korzysta z niego NASA.Science Source/BEW Aerożel jest w 99 proc. złożony z powietrza. Korzysta z niego NASA.

Tomasz Targański: – Materiały otaczają nas zewsząd, ale pana zdaniem nie darzymy ich szacunkiem, na jaki zasługują.
Mark Miodownik: – Zgadza się. Przyjmujemy za pewnik, że są. Nie umiemy ich podziwiać, choć to one nadają kształt naszemu światu i dosłownie utrzymują cywilizację. Gdyby jakimś magicznym sposobem wszystkie tworzywa na świecie nagle zniknęły, znaleźlibyśmy się nadzy pośrodku niczego. Poza tym materiały odgrywają również ważną rolę cywilizacyjną. Otaczamy się nimi i przypisujemy im jakieś znaczenie.

Polityka 32.2017 (3122) z dnia 08.08.2017; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywe tworzywa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021