Nauka

Plazma leczy rany

Dr hab. inż. Joanną Pawłat, m.in. o tym jak łączyć sztukę z nauką

Dr hab. inż. Joanna Pawłat Dr hab. inż. Joanna Pawłat Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Rozmowa z dr hab. inż. Joanną Pawłat, profesor Politechniki Lubelskiej, o generatorach plazmy, obrazach malowanych na szkle i poezji.
Dysza generatora plazmy. Plazma może pomagać w leczeniu ran, zwalczaniu chorobotwórczych grzybów, przyśpieszać kiełkowanie roślin.Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta Dysza generatora plazmy. Plazma może pomagać w leczeniu ran, zwalczaniu chorobotwórczych grzybów, przyśpieszać kiełkowanie roślin.

Aleksandra Pucułek: – Przy okazji ostatniej wystawy pani obrazów znalazłam taki opis: „Joanna Pawłat – malarka, pisarka, naukowiec”. Kolejność jest poprawna?
Joanna Pawłat: – Naukowiec powinien być na pierwszym miejscu, bo to pozwala na zakup farb, na wydanie tomiku wierszy.

To zacznijmy od nauki. Wynalazek, w który miała pani wkład, nagrodzono jako jedno z najlepszych nowych urządzeń na świecie.
Na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie w 2016 r.

Polityka 33.2017 (3123) z dnia 15.08.2017; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Plazma leczy rany"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020