Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Latarka Black Diamond Spot Latarka Black Diamond Spot materiały prasowe
Ostatnio coraz popularniejsza staje się tzw. turystyka dnia zagłady, czyli odwiedzanie miejsc, które za chwilę przestaną istnieć. Idą trudne czasy, a tu jeszcze wrzesień, szkoła, północnokoreańskie rakiety balistyczne… I my idziemy więc tym tropem.
Lornetka Nikon Monarch 5 ATBmateriały prasowe Lornetka Nikon Monarch 5 ATB

Oświetl drogę

Czy to nieunikniony blackout, czy zwykła wyprawa pod namiot, latarka czołówka będzie jak znalazł. Z mnogości dostępnych modeli bez większego wahania proponujemy Black Diamond Spot – udany, sprawdzony i niedrogi (ok. 30 dol.). Dioda zapewniająca maksymalny strumień świetlny 300 lumenów oraz porządna soczewka dają strumień jasny, dobrze zdefiniowany, o zasięgu nawet 80 m. Do tego latarka działa do 200 godz. (zasilanie trzema bateriami AAA). Ukryty w obudowie włącznik PowerTap umożliwia szybkie przełączanie z trybu ograniczonej do maksymalnej mocy oświetlenia. Druga dioda, która łagodnie i równomiernie oświetla bliski plan, z pewnością ułatwia czytanie. Do tego jest też dioda czerwona. Podobnie jak w innych tego typu urządzeniach, natężenie światła można regulować dowolnie (jest tryb pulsacyjny); jest też blokada uniemożliwiająca włączenie się latarki w plecaku lub w torbie. Spot jest oczywiście wodoodporny.

Wypatrz zagrożenie

Do wypatrywania ptaków oraz bombowców strategicznych; na paradę, protest i wycieczkę do Białowieży – lornetka produktem pierwszej potrzeby! Można na nią wydać dowolną kwotę, także absurdalnie dużą. Jednak Nikon Monarch 5 ATB (w wersji 8x42) wydaje się niezłym wyborem, bo za 250 dol. dostajemy sprzęt o optyce porównywalnej do lornetek dwu- lub nawet trzykrotnie droższych. Soczewki dobrze radzą sobie z obrazem o wysokiej kontrastowości, całkiem sprawnie eliminują też niepożądane odbicia. Lornetka jest wodoodporna i nawet jej uszkodzenie mechaniczne wymaga pewnego wysiłku. Dobrze leży w dłoni, pokrętło regulacji ostrości chodzi z precyzją, a układ optyczny skonfigurowano tak, aby z lornetki bez problemu mogły korzystać również osoby noszące okulary.

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Nauka; s. 61
Reklama