Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Spowiedź Belzebuba

Daniel Dennett o wzmożeniu wokół religii i polityki oraz o życiu

„Sam fakt, że życie jest możliwe, jest przejmujący. Brak życia po śmierci czyni życie doczesne cennym”. „Sam fakt, że życie jest możliwe, jest przejmujący. Brak życia po śmierci czyni życie doczesne cennym”. Beata Zawrzel / Reporter
Rozmowa z Danielem C. Dennettem z Tufts University, filozofem ­kognitywistą, o religii, intuicji i technologiach w czasach postprawdy.
Warszawskie spotkanie z Danielem Dennett'em w Polskiej Akademii NaukKarol Jałochowski/Polityka Warszawskie spotkanie z Danielem Dennett'em w Polskiej Akademii Nauk

Pierwsza w Polsce wizyta pierwszego na świecie filozofa umysłu Daniela C. Dennetta wywołała ogromne zainteresowanie publiczności i specyficzne zainteresowanie władz. Przed wykładem Dennetta na Uniwersytecie Jagiellońskim małopolska kurator oświaty Barbara Nowak (w końcu urzędniczka państwowa) na Twitterze nazwała rzecz po imieniu: „Czy #UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem, bo przecież to on wie o piekle najwięcej?”.

Czytelnicy POLITYKI doskonale znają tego myśliciela, uważanego powszechnie za jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego współczesnego filozofa badającego procesy poznania i rozumienia. Regularnie informujemy o premierach kolejnych jego książek – i o kontrowersjach, które w sposób systematyczny wywołują. Dennett (wraz z żoną Susan) pojawił się w kraju na zaproszenie zaprzyjaźnionego z nami projektu Avant UMCS, ale nie bez udziału POLITYKI. Mieliśmy przyjemność gościć go w redakcji, współorganizować i współprowadzić spotkania w Warszawie i Lublinie, a wreszcie sprowokować w lubelskim Centrum Spotkania Kultur pierwszy (chyba) na świecie koncert improwizowanej „muzyki ewolucyjnej” z udziałem przedstawicieli świata flory, której autorem był kompozytor Jacek Mazurkiewicz.

Z Dennettem można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale nie sposób ignorować tę potężną merytorycznie postać. Urodzony w 1942 r. Amerykanin pół wieku temu dał początek systematycznym poszukiwaniom naturalnej genezy zjawisk takich jak świadomość, wolna wola czy moralność. Uważa teorię darwinowską za najwspanialsze osiągnięcie myśli ludzkiej, a dobór naturalny za kluczowy mechanizm kształtujący życie i cywilizację. Dowodzi od lat, że do wyjaśnienia tych zjawisk nie ma potrzeby uciekać się do pojęć z zakresu magii. Samą natomiast skłonność do myślenia magicznego widzi jako konsekwencję naszych biologicznych korzeni.

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Spowiedź Belzebuba"
Reklama