Nauka

Zdjęcie z końca świata

Fotografia zrobiona ponad sześć mld km od Ziemi

Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532, zwanej też Studnią Życzeń, wykonane przez 2,2-metrowy teleskop ESO MPG pracujący w Obserwatorium La Silla w Chile, na południowym krańcu pustyni Atakama. Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532, zwanej też Studnią Życzeń, wykonane przez 2,2-metrowy teleskop ESO MPG pracujący w Obserwatorium La Silla w Chile, na południowym krańcu pustyni Atakama. ESO/G. Beccari
Amerykańska sonda kosmiczna New Horizons, realizująca „misję wielu rekordów”, wykonała najdalsze zdjęcie obiektu kosmicznego.
Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532 wykonane 5 grudnia 2017 r. kamerą LORRI umieszczoną na pokładzie sondy New Horizons. 6,12 mld km od Ziemi. To najdalsze miejsce, w którym człowiek strzelił fotkę.John Hopkins University/NASA Zdjęcie gromady gwiazd NGC 3532 wykonane 5 grudnia 2017 r. kamerą LORRI umieszczoną na pokładzie sondy New Horizons. 6,12 mld km od Ziemi. To najdalsze miejsce, w którym człowiek strzelił fotkę.

Studnia Życzeń, czyli otwarta gromada gwiazd NGC 3532, leży w gwiazdozbiorze Kila, w odległości 1,6 tys. lat świetlnych od Ziemi. Sonda New Horizons uzbrojona w kamerę LORRI znajdowała się w odległości 6,12 mld km od Ziemi, czyli prawie 41 jednostek astronomicznych (odległości Ziemi od Słońca). I sfotografowała tę gromadę 5 grudnia 2017 r. To najdalsze zdjęcie wykonane przez człowieka.

Sonda wystartowała w kosmos w styczniu 2006 r., by zbadać jeden z najdalszych obiektów naszego Układu Słonecznego, czyli Pluton.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdjęcie z końca świata"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020