Przemierza kosmos od prawie 36 lat. Wykonał wszystkie powierzone mu misje. Teraz oddala się w czeluść Galaktyki.
Woda jest w Układzie Słonecznym o wiele bardziej rozpowszechniona, aniżeli sądzono jeszcze niedawno. Docierała ona do planet i księżyców na asteroidach i kometach.
NASA wysyła 5 marca na orbitę kosmiczny teleskop Keplera do szukania pozasłonecznych planet wielkości Ziemi, zaś ESA planuje 16 kwietnia wystrzelić obserwatorium Herschela do śledzenia
Sonda kosmiczna Feniks pomyślnie wylądowała na Marsie. Teraz wszyscy niecierpliwie czekają na pierwsze wyniki badań. Czy pomogą one rozwiązać wątpliwości dotyczące życia na tej planecie?
Amerykańskim pojazdom jako pierwszym w historii udało się wylądować na Czerwonej Planecie i rozpocząć poszukiwania marsjańskiego życia.
W najbliższych dniach będziemy świadkami dwóch ważnych wydarzeń – z kosmosu wraca ziemski posłaniec z cennym ładunkiem na pokładzie, inna sonda szykuje się zaś do startu na peryferie Układu Słonecznego. Czego możemy się spodziewać po tych wyprawach?
Wystrzelone 33 lata temu sondy kosmiczne Pioneer lecą niezupełnie tak, jak przewidywano. Czyżby ujawniło się nieznane dotąd oblicze grawitacji?
Kolejna sonda, która 10 sierpnia wystartuje w kierunku Marsa, dzięki nowym urządzeniom przyjrzy mu się dużo dokładniej niż poprzednie. Co może tam wypatrzeć?
Rok temu wystartowała sonda „Messenger”, której celem jest Merkury. Za kilka dni przeleci obok naszej Ziemi i wykorzysta ją jako trampolinę, która pchnie statek kosmiczny na właściwy tor.
„Podaruj mi trochę słońca” – śpiewał przed laty zespół Bemibek. Każdego, kto potraktowałby tę metaforę dosłownie, należałoby uznać za nieszkodliwego wariata. A jednak... Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wkrótce spadnie z nieba taki słoneczny prezent.