Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Samobójcza misja sondy DART. NASA uderzyła w asteroidę Dimorfos

Vandenberg Space Force Base w Kaliforni. Rakieta Falcon 9 (SpaceX) wynosi sondę DART w przestrzeń kosmiczną. Vandenberg Space Force Base w Kaliforni. Rakieta Falcon 9 (SpaceX) wynosi sondę DART w przestrzeń kosmiczną. Gene Blevins / Forum
24 listopada 2021 r. z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii rakieta Space X wyniosła w kosmos sondę DART, która 26 września 2022 r. zderzyła się z asteroidą.

To pierwsza misja kosmiczna, która ma przetestować program ochrony Ziemi przed zagrażającymi jej w przyszłości asteroidami czy kometami. Sonda zbliży się do pary asteroid z pobliskiej grupy asteroid Amora – ok. 11 mln km od Ziemi – i uderzy w mniejszą z nich. Ta para to Didymos o średnicy 780 m i krążący wokół niego 163-metrowy Dimorfos.

Zadaniem sondy DART (Double Asteroid Redirection Test) nie jest zniszczenie Dimorfosa, a jedynie zmiana (zacieśnienie) jego orbity wokół większego towarzysza. W ten sposób, jeśli cały test się powiedzie, będzie można sprawdzić, czy zbliżający się do Ziemi obiekt kosmiczny można unieszkodliwić poprzez zmianę toru jego orbity. Do tej pory wykonywano jedynie symulacje takich zderzeń, teraz przeprowadzony zostanie test realny.

Ilustracja sondy DART od strony jonowego silnika NEXTNASA/Johns Hopkins APLIlustracja sondy DART od strony jonowego silnika NEXT

Więcej niż zderzenie. LICIACube zrobi zdjęcia

Misja jest bardzo ciekawa z wielu względów. Po pierwsze, by uznać ją za udaną, nie wystarczy samo uderzenie sondą w asteroidę Dimorfos. Trzeba ten fakt i jego skutki dokładnie zaobserwować. Dlatego razem z sondą DART leci mały (14-kilogramowy) próbnik LICIACube, który na dziesięć dni przed zderzeniem odłączy się od DART-a i zajmie odpowiednią pozycję, by przelecieć nad miejscem zderzenia tuż po fakcie. Wykona wówczas serię dokładnych zdjęć, a być może nawet film.

Poza tym DART jest wyposażony w bardzo czułą kamerę DRACO, która dokładnie utrwali obraz dwóch asteroid i całe zdarzenie aż do finału, po czym ulegnie zniszczeniu wraz z całą sondą. Oblicza się, że zmiana orbity Dimorfosa, który jest oddalony od swojego większego towarzysza tylko o 1,2 km, po impakcie będzie zauważalna dla teleskopów naziemnych.

Czytaj także: Lucy leci z kapsułą czasu w stronę Jowisza

Infografika pokazująca oddziaływanie sondy DART na orbitę DimorfosaNASA/Johns Hopkins APLInfografika pokazująca oddziaływanie sondy DART na orbitę Dimorfosa

Trafieniem w Dimorfosa pokieruje SMART Nav

Przez cały czas podróży do układu Didymos-Dimorfos DART był sterowany z Ziemi, jednak na cztery godziny przed zderzeniem zacznie pracę autonomiczną, to znaczy, że będzie nim kierować specjalne pokładowe oprogramowanie SMART Nav (Small-body Maneuvering Autonomous Real Time Navigation). Wtedy już tylko od niego będzie zależeć, czy pędząca z szybkością 24 tys. km/godz. sonda trafi w niewielką asteroidę, zaledwie nieco większą od stadionu piłkarskiego.

Istotną częścią SMART Nav jest właśnie kamera DRACO wykonująca zdjęcia co sekundę; i taki też będzie interwał korekt toru lotu sondy. Czyli wszystko będzie się tam rozgrywać niezwykle szybko. Można powiedzieć, że sonda DART to prawdziwy kosmiczny kamikadze, tyle że jego celem nie jest zniszczenie, lecz poznanie. Sondę wyposażono też w nowatorski system rozwijających się jak dywan paneli fotowoltaicznych oraz zaawansowany, działający przez lata na Ziemi jonowy silnik NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster), testowany podczas tej misji. Podstawą napędu sondy są tradycyjne silniki spalające hydrazynę.

Czytaj także: Sonda New Horizons zbada z bliska planetoidę Ultima Thule

Ale to jeszcze nie koniec historii, ponieważ w 2027 r. do układu Didymos-Dimorfos doleci europejska sonda Hera, która zbliży się do asteroid i prześledzi dokładnie skutki uderzenia DART-a. Misję DART przygotowały dwie agencje: NASA i Włoska Agencja Kosmiczna. Budowę sondy i zarządzanie misją powierzono specjalistom z Johns Hopkins Appleid Physics Laboratory w Maryland w USA.

Integracja paneli DART w Johns Hopkins University Applied Physics LaboratoryNASA/Johns Hopkins APLIntegracja paneli DART w Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Sonda LCROSS uderza w Księżyc

Co ciekawe, misja DART nie jest wcale pierwszą, gdy sondę z premedytacją, w celach badawczych, kieruje się na zderzenie z ciałem niebieskim. W 2009 r. NASA wysłała w stronę Księżyca sondę LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite). W odległości ok. 87 tys. km od jego powierzchni odłączyła się od ważącego prawie 2,5 t członu uderzeniowego EDUS, czyli górnego pierścienia rakiety nośnej Atlas V. Ten z prędkością 2,5 km/s uderzył następnie we wnętrze krateru Cebeus blisko bieguna południowego naszego satelity. Wytworzyło to 27-metrowej średnicy dziurę i spowodowało wyrzucenie ponad 300 t materii. Chwilę potem sonda wyposażona w kilka spektrometrów i kamer przeleciała przez obłok wyrzuconej materii, analizując jej skład, po czym sama uderzyła w powierzchnię Księżyca.

Miesiąc później NASA potwierdziła, że w wyrzuconej materii odnaleziono wyraźne spektrometryczne ślady wody, i to w obu frakcjach wyrzutu – wyższej, złożonej z pary i drobnego pyłu, oraz niższej, zawierającej cięższy materiał. Tym samym potwierdzono przypuszczenia, że na Księżycu istnieje woda.

Czytaj także: Po latach Księżyc wraca do łask. Kto i czego tam szuka?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną