Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Nowy, cieplejszy świat

Skąd ta fala upałów?

Pożary Pożary Mark Ralston/AFP / EAST NEWS
Nikt nie powinien być zaskoczony tegoroczną falą morderczych upałów i susz w Europie i na całej półkuli północnej. Ich ryzyko rośnie i inaczej być nie może, bo klimat ziemski się ociepla. Jak się do tego przygotować?
Topnienie lodowcówMark J. Thomas/Getty Images Topnienie lodowców

Rekordy padają jeden po drugim. W Tokio termometr podjechał do 41 st. C, w Tbilisi do 40,5 st. C, a w algierskiej oazie Warkala wspiął się na niebotyczny poziom 51,3 st. C, co prawdopodobnie – pomiar trzeba jeszcze zweryfikować – jest nowym rekordem temperatury maksymalnej w Afryce. Wszystkie lądy półkuli północnej – Azja, Ameryka Północna i Europa – ogarnęła niespotykana do tej pory gorączka. W południowej Kalifornii zanotowano 48,9 st. C, a w nieodległej Dolinie Śmierci średnia temperatura dobowa lipca wyniosła 42,3 st.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy, cieplejszy świat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014