Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Ostrzał kozetki

Nadużycia psychoterapeutów to wcale nie rzadkość

Witkowski już we wstępie do książki ujawnia swój cel: dowiedzenie, że każda psychoterapia jest praktyką, która ze względu na swoje immanentne cechy może prowadzić do nadużyć. Witkowski już we wstępie do książki ujawnia swój cel: dowiedzenie, że każda psychoterapia jest praktyką, która ze względu na swoje immanentne cechy może prowadzić do nadużyć. Getty Images
Ta kontrowersyjna książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich adeptów psychoterapii.
Tomasz Witkowski, Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach, Wyd. Bez Maski, Wrocław 2018. Tomasz Witkowski, Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach, Wyd. Bez Maski, Wrocław 2018.

Psychologa dr. Tomasza Witkowskiego można bez zbytniej przesady uznać za czołowego tropiciela pseudonauki w jego własnej dziedzinie. Poświęcił temu dwutomową książkę „Zakazana psychologia” (ukazała się także jej anglojęzyczna wersja) oraz sporo artykułów i wywiadów, w tym publikowanych na naszych łamach. W Poradniku Psychologicznym POLITYKI „Ja My Oni” trzy lata temu (nr 14) mówił m.in.: „Niekiedy ludziom uprawiającym jakiś zawód nie zależało na (…) regulacjach, bo wiązało się to z koniecznością zastosowania się do standardów jakości i odpowiedzialnością za własne działania. Wróżbiarstwo, jasnowidzenie, prostytucja, astrologia czy tzw. medycyna alternatywna to właśnie przykłady takich usług. Niestety, do tej niechlubnej listy muszę dopisać psychoterapię w Polsce”.

Witkowski postanowił swoją bezpardonową krytykę rozbudować do rozmiarów sporej (430 stron) książki zatytułowanej „Psychoterapia bez makijażu”. Została ona dość specyficznie skonstruowana. Składa się z kilku obszernych wywiadów z pacjentami skrzywdzonymi na różne sposoby podczas terapii. Każdy przypadek autor omawia z niezwiązanym ze sprawą psychoterapeutą, poruszając przy okazji różne problemy i kontrowersje związane z psychoterapią w ogóle – np. jakiej terapii unikać, czego oczekiwać oraz jak wychwycić nieprofesjonalne zachowania. Całość kończy się zaś wywiadem ze specjalistą, który porzucił swój zawód, gdyż zwątpił w sens jego uprawiania.

Witkowski już we wstępie do książki ujawnia swój cel: dowiedzenie, że każda psychoterapia jest praktyką, która ze względu na swoje immanentne cechy może prowadzić do nadużyć.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostrzał kozetki"
Reklama