Nauka

Kosmiczny klejnot z Atakamy

VLT szuka skarbów na niebie

Nasza piękna sąsiadka – galaktyka spiralna NGC 3981. W kółku: asteroida. Nasza piękna sąsiadka – galaktyka spiralna NGC 3981. W kółku: asteroida. ESO
Co robi największy teleskop świata, gdy nie może prowadzić obserwacji naukowych?
Bardzo Duży Teleskop (VLT) oświetlony promieniami zachodzącego Słońca.Iztok Bonćina/ESO Bardzo Duży Teleskop (VLT) oświetlony promieniami zachodzącego Słońca.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to największa astronomiczna organizacja na świecie (należy do niej 16 państw) dysponująca licznymi teleskopami. Flagowym instrumentem obserwacyjnym jest tzw. Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope – VLT) działający na wzgórzu Cerro Paranal na pustyni Atakama w Chile. Ten największy teleskop na świecie składa się z czterech głównych zwierciadeł o ponad 8-metrowej średnicy każde oraz kilku pomocniczych, mniejszej wielkości. VLT ma na długo ściśle zaplanowany plan pracy i nie jest łatwo dostać zgodę na prowadzenie badań na tym instrumencie.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczny klejnot z Atakamy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020