Następca kosmicznego teleskopu Keplera, który zmienił nasz pogląd na Wszechświat – obserwatorium TESS – właśnie rozpoczyna swoją misję.
Teleskop Keplera odkrył 1284 nowych planet. Przesłane dane wskazują, że planet jest dwa razy więcej, niż spodziewali się naukowcy...
Powiedział nam fundamentalne rzeczy o Wszechświecie. I podarował najpiękniejsze zdjęcia kosmosu.
Misja teleskopu Keplera, przeznaczonego do poszukiwania obcych planet, została uznana za jedną z najlepszych w historii eksploracji i kosmosu.
Niewiele tu ludzi i ich osad. Na wielkich połaciach: zupełny brak wody i życia. Tylko te gwiazdy. Nigdzie niebo nie jest tak namacalnie blisko Ziemi jak na tej chilijskiej pustyni.
Wystrzelony w połowie 2009 roku Kosmiczny Teleskop Kepler staje się obecnie centrum zainteresowania wielu astronomów i astrofizyków. Ma odkryć wiele planet podobnych do Ziemi i wiele układów planetarnych podobnych do słonecznego. Już zidentyfikował gwiazdę, wokół której krąży sześć planet, w tym dwie o masach dwóch i trzech mas Ziemi. Odnalazł także planetę Kepler-10b, której promień jest tylko nieznacznie większy od promienia ziemskiego. Planeta ta okrąża jednak swoje słońce zbyt blisko, by mogło pojawić się na niej życie. Kepler szuka dalej i wkrótce na pewno znów o nim usłyszymy.
Czym jest ciemna energia? Czy Wszechświat będzie nadal się rozszerzać, czy kiedyś zacznie się kurczyć? Jak powstają układy planetarne i czy jest gdzieś życie? To kilka z pytań, na które chcą odpowiedzieć astronomowie w najbliższej dekadzie.