Nauka

Ciąża po ciąży. Kiedy najlepiej zdecydować się na kolejne dziecko?

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom wynika, że u 30 proc. kobiet odstęp pomiędzy ciążami jest zbyt krótki. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom wynika, że u 30 proc. kobiet odstęp pomiędzy ciążami jest zbyt krótki. Bich Ngoc Le / Unsplash
Zdania na temat tego, jak długo należy czekać z decyzją o kolejnym dziecku, są w ginekologii od lat podzielone.

Analiza blisko 150 tys. ciąż dokonana przez kanadyjskich naukowców przyniosła konkretną rekomendację: najkorzystniejsza z punktu widzenia zdrowia matki i dziecka przerwa między porodem a zajściem w kolejną ciążę wynosi rok. Właściwie to minimum rok, a najlepiej poczekać do 18 miesięcy – przekonują autorzy badań z University of British Columbia i Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Co grozi kobietom, które rodzą dzieci w krótkim odstępie czasu?

Kanadyjskie badania wskazują, że małe przerwy między ciążami – krótsze niż rok – zwiększają ryzyko powikłań zarówno u dzieci, jak i u kobiet w każdym wieku. Mogą skutkować przedwczesnymi porodami: u kobiet po 35. roku życia ryzyko urodzeń przed 37. tygodniem ciąży wynosi 6 proc. (sześć przypadków na sto porodów). U kobiet młodszych, które zaszły w ciążę w czasie pierwszych sześciu miesięcy po porodzie, przedwczesny poród zdarza się w 85 przypadkach na tysiąc ciąż (ryzyko 8,5 proc.). A spada do 3. proc., jeśli para poczeka jeszcze rok.

Niebezpieczeństwo śmierci w czasie porodu lub innych poważnych powikłań dla kobiet po 35. roku życia wynosi 1,2 proc. (12 przypadków na tysiąc ciąż). Te inne zagrożenia to m.in. odklejenie łożyska, poronienia, niska masa urodzeniowa dziecka, anemia i depresja poporodowa. Odczekanie 18 miesięcy zmniejsza to prawdopodobieństwo do 0,5 proc.

Rok czy dwa lata?

Zdania na temat tego, jak długo należy czekać z decyzją o kolejnym dziecku, są w ginekologii od lat podzielone. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom wynika, że u 30 proc. kobiet odstęp pomiędzy ciążami jest zbyt krótki. Eksperci twierdzą, że kobiety powinny odczekać co najmniej 18 miesięcy (i nie więcej niż 60), zanim zdecydują się na kolejną ciążę. Z kolei wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia zalecają idealny okres 24 miesięcy i nie krótszy niż 18.

Ryszard Rutkowski, ginekolog, uważa, że trzeba mieć indywidualne podejście do każdej pacjentki. Ale generalnie – za amerykańskimi rekomendacjami – twierdzi, że najlepszy czas między porodami to minimum rok, a najlepiej 2,5 roku, czyli 30 miesięcy.

Wskazania do tego, żeby ten okres był dłuższy niż przeciętnie, daje m.in. ciąża bliźniacza oraz poród przez cesarskie cięcie. – W przypadku wczesnego zajścia w ciążę po cesarskim cięciu wzrasta liczba możliwych komplikacji. Ciało matki potrzebuje dużo czasu, by w pełni się zregenerować. Dlatego uznaje się, że ten okres powinien wynosić nie krócej niż dwa lata. Ale wszystko zależy od tego, z jakiego powodu pacjentka miała wykonywane cesarskie cięcie, jak ono wyglądało i jak przebiegało gojenie rany po takim porodzie – mówi dr Rutkowski. Z danych Fundacji Rodzić po ludzku z 2015 r. wynika, że już 43 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. – A po kolejnych cesarkach macica jest coraz słabsza i potrzebuje więcej czasu na regenerację.

Ciąża zawsze jest ryzykiem dla kobiety i płodu. W jej trackie ciało kobiety bardzo się zmienia. Zwiększa się o ok. 40 proc. (a w czasie porodu jest jeszcze większa) pojemność minutowa serca (czyli objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty), a macica z narządu o kształcie małej gruszki o masie 70 g osiąga wagę do ok. 1000 g (i ma pojemność średnio 5 litrów).

Planowanie dzieci? Nie w Polsce

Jak mówi dr Rutkowski, rozmowa o tym, kiedy najlepiej zajść w drugą ciążę, w polskich warunkach właściwie nie ma racji bytu. – W tym kraju nie planuje się ciąży. W tym kraju w ciążę się zachodzi. Kobiety nie przygotowują się do niej, nie robią wcześniej badań. Z moich obserwacji wynika, że 9 na 10 ciąż nie jest planowanych. Mam pacjentki, które zachodzą w drugą ciążę zaledwie 2–3 miesiące po poprzedniej – mówi.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest przekonanie że w czasie karmienia nie zachodzi się w ciążę, a kobieta może pozostać niepłodna przez pierwszych sześć miesięcy po porodzie, kiedy dziecko nie je nic poza jej mlekiem. Ale to nieprawda. Wydzielany podczas laktacji hormon – prolaktyna – może hamować jajeczkowanie, ale jest wiele czynników, które mogą zaburzyć jej antykoncepcyjne działanie. Natomiast u kobiet, które nie karmią piersią, okres niepłodności trwa tylko do trzech tygodni po porodzie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną