Nauka

Cuda widzialne

Nowoczesne metody ratowania wzroku

Rogówka przypomina szkiełko zegarka – musi być przezroczysta, aby idealnie przepuszczać światło. Rogówka przypomina szkiełko zegarka – musi być przezroczysta, aby idealnie przepuszczać światło. Vladimir Arndt/Alamy Stock Photo / BEW
Ratować wzrok można dziś w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Lasery i komórki macierzyste sprawiają, że okulistyka jest w czołówce innowacyjnych dziedzin medycyny.
Okulistyka będzie się wkrótce opierała tylko na medycynie regeneracyjnej.AndreyPopov/PantherMedia Okulistyka będzie się wkrótce opierała tylko na medycynie regeneracyjnej.

W przeciwieństwie do okularów, które pewien zakonnik z Pizy wymyślił w 1299 r. i które od tamtych czasów przetrwały w niemal niezmienionej formie, okulistyka zmienia się bardzo szybko. – Przełom za przełomem – mówi prof. Edward Wylęgała, kierujący Katedrą i Oddziałem Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Potrafimy już z niezwykłą precyzją badać tkanki oka. Dzięki zaawansowanej elektronicznie aparaturze optycznej widać np. cały przekrój siatkówki, którą można nawet zmierzyć.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Cuda widzialne"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019