Badaczka społecznych zachowań kobiet Katarzyna Pawlikowska o tym, jak radykalizujący się mężczyźni przyczyniają się do liberalizacji postaw i poglądów kobiet.
W stosunku rządu PiS do Izraela emocje ścierają się z kalkulacją geopolityczną. A to musi wywoływać cykliczne kryzysy.
To, że dziesiątki afer i kompromitacji związanych z rządami PiS nie wpływają znacząco na poziom poparcia dla władzy, pokazuje, że polska polityka przenosi się gdzie indziej. W sferę emocjonalnego marketingu, gdzie wszystko jest tak samo ważne i nieważne.
Polski system zarządzania odpadami nadaje się tylko do śmieci.
Nie było łatwe zorganizowanie w Warszawie wielkiej międzynarodowej imprezy i wyjście z niej z guzami od Iranu, USA i Izraela jednocześnie, ale nasz rząd dał radę. Promocja węgla na szczycie klimatycznym w Katowicach też została zauważona, ale tym razem osiągnęliśmy nową jakość.
Już bez medialnego rozgłosu, ale do dzików strzelają i strzelać będą.
Powszechna niechęć do szczepień toruje drogę wirusowi.
Opozycja, jeśli chce wygrać i jak najprędzej zatrzymać erozję państwa, nie ma wyboru: musi się trzymać formuły „nie odbierzemy niczego, co PiS dał, oddamy to, co PiS zabrał”. A będzie co oddawać.
Jeszcze rok temu mało kto o nim słyszał. Dziś oświetla go aureola czołowego stratega PiS oraz jednego z głównych intelektualistów Nowogrodzkiej i okolic. Skąd wzięła się nagła kariera prof. Waldemara Parucha?
Aresztowany niedawno Bartłomiej M. to tylko jeden, choć najbardziej znany przypadek współpracownika byłego szefa MON, który zawdzięcza mu karierę. Wielu innych misiewiczów Macierewicza, jak ich się nazywa, nadal zajmuje ważne dla bezpieczeństwa Polski stanowiska.
Wszędzie, gdzie udało się przygotować rzetelne raporty dotyczące pedofilii duchownych, pracowały nad tym niezależne od Kościoła komisje. Taka planowana jest także u nas, jako inicjatywa społeczna.
Państwo bez społeczeństwa – tak przed ponad dekadą opisał Polskę Janusz Czapiński, autor badań Diagnoza Społeczna. Ale w ostatnich latach zaszła u nas i w nas zaskakująca zmiana.
Rozmowa z Grzegorzem Ślakiem, byłym prezesem Rafinerii Trzebinia, o trudnym losie byłych menedżerów spółek Skarbu Państwa.
Polskie tramwaje i autobusy miały być naszą dumą i specjalnością eksportową. Tymczasem nawet na własnym podwórku oddajemy pole wschodnim konkurentom.
Już ponad 20 członków Partii Demokratycznej chce się bić z Trumpem o Biały Dom. A nastroje, zwłaszcza wśród młodych Amerykanów, mocno skręcają w lewo.
W zbliżające się wybory prezydenckie zaangażowali się także astrolodzy, wróżki i różni specjaliści od sił nadprzyrodzonych. Ten styk polityki i magii trzeba traktować bardzo poważnie.
Brytyjsko-irlandzkie negocjacje w sprawie brexitu przypominają komedię omyłek, w której żadna ze stron nie rozumie, z kim właściwie rozmawia.
W marcu 1982 r., trzy miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, Francuzi wysłali do Polski 10 tys. balonów z poparciem dla Solidarności.
Obsypany nagrodami film „Roma” ukazuje Meksyk zdradzonych obietnic i ostro wyznaczonych społecznych granic.
Co z tego, że brudziła i cuchnęła, skoro była niezastąpiona jako lepiszcze, impregnat, a nawet lekarstwo. Smoła drzewna, zwana dziegciem, to najstarszy produkt chemii organicznej, który człowiek produkował już 100 tys. lat temu.
Ratować wzrok można dziś w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Lasery i komórki macierzyste sprawiają, że okulistyka jest w czołówce innowacyjnych dziedzin medycyny.
Składamy kawałki złomu; tak się uprawia naukę – opowiada Peter Stadler, jeden z pionierów bioinformatyki, austriacki badacz ewolucji genotypów, języków i kultury.
Stare samochody zza żelaznej kurtyny trudno zaliczyć do motoryzacyjnej klasyki, ale w Polsce znajdziemy wciąż kluby miłośników Trabanta, Syreny czy Łady. Ciekawie robi się jednak, jeśli podejść do tych aut bez taryfy ulgowej.
W narciarstwie zjazdowym idzie nam gorzej niż innym. Nie ze względu na brak dostępu do tras czy pieniędzy. To raczej kwestia naszych wad narodowych.
Już 37 polskich produktów ma unijne certyfikaty chroniące ich nazwę, recepturę i pochodzenie.
Już po kilku minutach oglądania filmu nasuwa się nieodparte wrażenie, że radosny infantylizm kina superbohaterskiego w porównaniu z nadętą, nieinteligentną i zawstydzająco żałosną wizją Zemeckisa to są jakieś himalaje ambitnej rozrywki.
Dużą zaletą tego wyprodukowanego przez National Geographic i nagradzanego dokumentu z tegorocznej oscarowej czołówki jest to, że nie szuka wyjaśnień dla sportowej motywacji i braku empatii głównego bohatera.
Polskie kompleksy i bajdy o mocarstwowości.
Malarstwo Czwartosa to kontemplacyjno-erudycyjna odpowiedź na czasy, w których obie te ludzkie właściwości pozostają w zaniku.
„Gris” na tle innych feministycznych gier niezależnych urzeka estetyką.
Policjant i kobieta poszukująca brata przybywają do miasta, które okazuje się pułapką na żywych.
Pomysł zgrany, zasady rozgrywki mają jednak sens.
Ta niezwykła plecionka, utkana przez Rudniańską, jest bardzo przekonująca.
Nienawistne słowa nie tylko same krzywdzą, ale też otwierają przestrzeń do czynów.
W pewnym sensie jest to powieść feministyczna, ale i demaskująca feminizm, w świecie nauki i kultury staje się on bowiem wygodnym, ułatwiającym awans i rozpoznawalność kluczem do kariery.
Pięknie, śpiewnie i miękko brzmi orkiestra, dając nam obraz taki, jakiego chciał kompozytor, bez późniejszych zmian i przeróbek.
Trudno uwierzyć, ale to pierwsza solowa płyta jednego z naszych najważniejszych raperów przełomu wieków.
Dziś mam wrażenie, że śpiewanie po angielsku to strata dobrych melodii – mówi o ewolucji swoich piosenek Dawid Podsiadło, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki popularnej.
Na świecie do tradycyjnych zestawień najlepszych filmów, seriali, książek i płyt roku niedawno dołączyły podcasty. U nas też coraz częściej je słychać.
Pisarze i pisarki próbują odpowiedzieć na pytanie, jaka przyszłość czeka Stany Zjednoczone. Mało optymistyczne to wizje.
Polscy kinomani mają za sobą chyba najbardziej emocjonujący pojedynek filmowy ostatnich lat. Jakie płyną z niego wnioski?
Nawet w wieku 40 lat można poznać nowe słowo, to jakoś pocieszające. I to nie słowo nowo powstałe, związane z jakąś rozwijającą się bystro dziedziną technologii.
Czy ubóstwo, skromność i pokora mieszczą się rzeczywiście w duchowości redemptorysty Tadeusza Rydzyka?
Minister oświadczył, że potępia obecność salmonelli w mięsie wołowym, ale z powodu wykrycia jej śladów w pojedynczych kawałkach nie pozwoli obrażać całej polskiej wołowiny.
Gdyby prokuratura miała się opierać wyłącznie na zeznaniach, które zostały przez przesłuchiwanych wypowiedziane, wiele spraw do dziś nie ruszyłoby z miejsca.
„W młodości chciałem być karykaturzystą. A skończyłem jako karykatura” – powiedział kiedyś Karl Lagerfeld. Kokiet i efekciarz. Ale człowiek niezwykle ważny, nie tylko dla świata mody.