Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Odra przybiera

Szczepionka na odrę jest bezpieczna i wysoce skuteczna

WHO przypomina, że w zeszłym roku odra zabiła na świecie 110 tys. osób, głównie poniżej 5. roku życia. WHO przypomina, że w zeszłym roku odra zabiła na świecie 110 tys. osób, głównie poniżej 5. roku życia. Parinyabinsuk / PantherMedia
Powszechna niechęć do szczepień toruje drogę wirusowi.

Powszechna niechęć do szczepień toruje drogę wirusowi.

Ta sytuacja jest niebezpieczna zwłaszcza dla niemowląt. WHO, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że współcześnie unikanie szczepień to czołowe zagrożenia dla zdrowia i życia. Tymczasem szczepionka na odrę jest bezpieczna i wysoce skuteczna, tyle że ostatnio używa się jej w niewystarczającym stopniu.

Dlatego od choroby nie są wolne państwa o doskonałej służbie zdrowia. Z falą zachorowań największą od ponad dekady zmaga się Japonia. Zarażano się m.in. na targu prezentów walentynkowych i podczas warsztatów sekty religijnej Kyusei Shinkyo. Budując Niebo na Ziemi, stara się ona wyplenić wszelkie choroby, jednocześnie nie wierzy w zdobycze medycyny. Kyusei Shinkyo przeprosiła publicznie, kiedy zaczęli chorować niezaszczepieni członkowie. Zawiesiła też organizację spotkań i publikację świadectw o cudownych ozdrowieniach. No i obiecała modlić się w intencji chorych.

W Japonii chodzi raptem o sto kilkadziesiąt przypadków, podobną liczbę wykryto w tym roku w USA. Niby niewiele, ale odra korzysta z wysokiej mobilności najzamożniejszych społeczeństw. Do Kostaryki – po pięciu latach spokoju – właśnie dostarczyli ją francuscy turyści, według lokalnych gazet, nieszczepieni. Do Nowego Jorku trafiła prawdopodobnie z Izraela, znajdując podatny grunt wśród ortodoksyjnych Żydów. Grupy ultrakonserwatywne, odrzucające wiele procedur medycznych, są bardziej narażone, jak w minionych latach Amisze i somalijskie wspólnoty z Minnesoty.

W Europie w ubiegłym roku doliczono się 82 tys. pacjentów (z tego dwie trzecie na Ukrainie), w sumie to 15 razy więcej (!) niż w 2016 r. Najzamożniejsi chyba nie wiedzą, co wyprawia odra w społeczeństwach niezabezpieczonych: np. na Madagaskarze, gdzie poziom szczepień spadł do 60 proc., od jesieni zmarło 900 z 68 tys. chorych. Na Filipinach, gdzie szerzy się sceptycyzm wobec szczepień, a ich poziom spadł do 55 proc., zmarło w tym roku 189 osób. WHO mobilizuje, by dzieci szczepić. Przypomina, że w zeszłym roku odra zabiła na świecie 110 tys. osób, głównie poniżej 5. roku życia. I ostrzega opornych: przed odrą nie macie dokąd uciec.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Odra przybiera"
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną