Ludzie i style

Kochane graty

Czy warto wskrzeszać Syreny, Trabanty, Polonezy?

Powszechnie w parze z motoryzacyjną, patriotyczną nostalgią, najczęściej idzie gorycz i zazdrość: Rumuni i Czesi wciąż produkują samochody, a my od dawna nie. Powszechnie w parze z motoryzacyjną, patriotyczną nostalgią, najczęściej idzie gorycz i zazdrość: Rumuni i Czesi wciąż produkują samochody, a my od dawna nie. Andrzej Marzec / EAST NEWS
Stare samochody zza żelaznej kurtyny trudno zaliczyć do motoryzacyjnej klasyki, ale w Polsce znajdziemy wciąż kluby miłośników Trabanta, Syreny czy Łady. Ciekawie robi się jednak, jeśli podejść do tych aut bez taryfy ulgowej.
FSO Polonez MR’78.Goldrs/Wikipedia FSO Polonez MR’78.

Wiele lat temu Jeremy Clarkson odzierał nas z budowanych na sentymentach złudzeń, udowadniając, że Polonez to najgorsze auto świata. „Zbudowany z blachy tak cienkiej, że mogłaby ona służyć za firanki. Solidny i trwały jak erekcja emeryta” – kpił gwiazdor programu „Top Gear”. Niech dowodem na patriotyczny sprzeciw zmotoryzowanej części polskiego społeczeństwa na tę zniewagę będzie wyłączenie możliwości zamieszczania komentarzy pod niesławnym filmem na oficjalnym youtube’owym kanale stacji BBC Brit.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kochane graty"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021