Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Ulf Magnusson objął stanowisko prezesa Volvo Polska, pełniąc nadal funkcję starszego wiceprezesa Europejskiego Regionu Biznesowego Volvo Buses.Volvo Truck Corporation/materiały prasowe Ulf Magnusson objął stanowisko prezesa Volvo Polska, pełniąc nadal funkcję starszego wiceprezesa Europejskiego Regionu Biznesowego Volvo Buses.
Jacek Leśkow został szefem instytutu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, instytucja, której głównym zadaniem jest czuwanie nad cyberbezpieczństwem).materiały prasowe Jacek Leśkow został szefem instytutu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, instytucja, której głównym zadaniem jest czuwanie nad cyberbezpieczństwem).

Wydarzenia

Agora, wydawca „Gazety Wyborczej” i jeden z właścicieli Radia TOK FM, kupiła za 130,8 mln zł 40 proc. udziałów w spółce Eurozet, nadawcy m.in. Radia Zet i Antyradia. Pozostałe 60 proc. trafiło w ręce czeskiej spółki SFS Ventures powołanej do sfinalizowania tej transakcji. Jej mniejszościowym udziałowcem jest amerykańska spółka Salvatorska Ventures LCC należąca do funduszu Media Development Investment Fund, wspieranego finansowo przez George’a Sorosa. Sprzedającym Eurozet jest czeska grupa mediowa Czech Media Invest, która w połowie ubiegłego roku kupiła Eurozet od francuskiej Grupy Lagardère, płacąc 73 mln euro. Według nieoficjalnych źródeł chętnymi na przejęcie Eurozetu byli także: Zbigniew Jakubas, jeden z najbogatszych Polaków, oraz spółka Fratria (wydawca tygodnika „Sieci”).

• Konsorcjum Orange Polska i Integrated Solutions (spółka informatyczna należąca do Orange Polska) podpisały z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) pięcioletnią umowę o wartości ok. 100 mln zł (brutto) na dostawę usług sieci WAN (rozległa sieć komputerowa, która działa na dużym obszarze). Była to jedyna oferta w przetargu ogłoszonym przez KRUS. W ramach umowy konsorcjum będzie odpowiedzialne za transmisję danych, głosu i obrazu, jak również dostarczy urządzenia oraz zapewni utrzymanie i zarządzanie infrastrukturą sieci.

• 19 lutego unijne instytucje porozumiały się w sprawie redukcji emisji CO2 dla pojazdów o masie powyżej 7,5 tony. Do 2025 r. ciężarówki powinny emitować o 15 proc. mniej CO2 niż w 2019 r., a w 2030 r. – o 30 proc. mniej. Producenci ciężarówek będą musieli przesyłać Komisji Europejskiej dane o zużyciu paliwa, skali emisji CO2 oraz o technologii zastosowanej w każdej nowej ciężarówce wprowadzanej na unijny rynek. Zdaniem Brukseli w latach 2020–30 ograniczy to emisję CO2 w transporcie o ok. 54 mln ton. /Polityka Insight Energy

• Firma Oshee Polska, producent napojów funkcjonalnych (witaminowych, m.in. dla sportowców, osób aktywnych) oraz dietetycznych produktów spożywczych, złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przejęciu kontroli nad firmą Sonko (producent m.in. wafli ryżowych, pieczywa chrupkiego). Obie firmy są liderami w swoich segmentach rynkowych. Sonko ma zakład produkcyjny w Bielanach Wrocławskich oraz spółkę w Niemczech zajmującą się dystrybucją żywności. Oshee – to polska marka, która sprzedaje napoje w kilkudziesięciu krajach. Pod koniec zeszłego roku jej właścicielami zostały fundusze inwestycyjne: Innova Capital i UNO Capital.

***

Kadry

Jacek Leśkow został szefem instytutu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, instytucja, której głównym zadaniem jest czuwanie nad cyberbezpieczństwem). Leśkow jest profesorem Instytutu Teleinformatyki na Politechnice Krakowskiej. Przed awansem był zastępcą dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych w NASK. Wcześniej przez kilkanaście lat pracował na University of California, był również prorektorem ds. naukowych w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Ulf Magnusson objął stanowisko prezesa Volvo Polska, pełniąc nadal funkcję starszego wiceprezesa Europejskiego Regionu Biznesowego Volvo Buses. Ukończył Wydział Inżynierii Przemysłowej na Politechnice Chalmers w Göteborgu (Chalmers University of Technology). W Grupie Volvo pracuje od ponad 20 lat. Był m.in. dyrektorem zarządzającym Volvo Trucks w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

***

Barometr

• 27 proc. Polaków zamierza pracować na emeryturze – wynika z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami. Ok. 35 proc. deklaruje, że źródłami ich dochodów będą: emerytura oraz oszczędności. 2 proc. uważa, że tysiąc złotych to kwota minimalna, za jaką można się utrzymać, a 3 proc., że będzie potrzebowało co najmniej 7 tys. zł. Ponad połowa (60 proc.) badanych przyznaje, że wystarczy im do 3 tys. zł. 33 proc. zamierza dodatkowo oszczędzać na emeryturę, lokując pieniądze w banku, a 26 proc. chce inwestować w nieruchomości. Ponad 20 proc. nie oszczędza na swoją emeryturę.

• Na zlecenie Facebooka firma badawcza Morning Consult przeprowadziła wywiady z ponad 7 tys. pracowników małych i średnich firm z USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i z Polski na temat wykorzystania narzędzi cyfrowych w swojej działalności. Aż 73 proc. MŚP w Polsce wykorzystuje Facebooka do działań biznesowych. To więcej niż europejska średnia wynosząca 66 proc.

***

Technologie

• Jeden z liderów robotyzacji w ubezpieczeniach Grupa Europa chce do końca roku stworzyć system do zarządzania siecią ponad 30 tys. zewnętrznych agentów – egzaminy i szkolenia będą odbywać się elektronicznie. W drugiej połowie roku zamierza udostępnić bota na Messengerze do obsługi klientów, np. do zgłaszania szkód. Wspólnie z niemiecką firmą Vocatus wdraża też narzędzie do automatycznego rozpoznawania emocji klientów podczas rozmów z call center. Robotyzację procesów biznesowych wykorzystuje już Aviva. Ambitne plany mają też AXA, Warta i Link4, które przygotowały listy procesów do robotyzacji. Jeden robot jest w stanie zastąpić od 3 do 5 pracowników, którzy zamiast mechanicznej pracy mogą wykonywać bardziej kreatywne zadania. /Polityka Insight Finance

• Do 2021 r. ze sklepów w Unii Europejskiej mają zniknąć jednorazowe sztućce z plastiku. Portal www. noizz.pl podał, że naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej mają na to rozwiązanie. Stworzyli innowacyjny polimer stanowiący połączenie skrobi termoplastycznej (otrzymywanej z mąki ziemniaczanej) oraz PLA (biopolimeru pozyskiwanego z kukurydzy), z którego można będzie produkować jednorazowe biodegradowalne sztućce. Przełomem w technologii jest wykorzystanie w mieszance skrobi ziemniaczanej.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Rynek; s. 39
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama