Kraj

Choroba dwubiegunowa

Rządowy judeosceptycyzm

Premierzy Beniamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki, Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Premierzy Beniamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki, Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Rafał Oleksiewicz / Reporter
W stosunku rządu PiS do Izraela emocje ścierają się z kalkulacją geopolityczną. A to musi wywoływać cykliczne kryzysy.
Nie jest żadną tajemnicą, że Katz i kilku innych polityków Likudu chętnie pozbyliby się Netanjahu.Amir Cohen/Reuters/Forum Nie jest żadną tajemnicą, że Katz i kilku innych polityków Likudu chętnie pozbyliby się Netanjahu.

„Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” – to chyba najbardziej dziś znane w Polsce słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira. Stało się tak za sprawą nowego szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który tymi właśnie słowami skwitował swój stosunek do Polski.

Z Szamirem to jednak nie taka prosta sprawa. W swoich wspomnieniach, wydanych pod tytułem „Dyplomata”, Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP w Hiszpanii i przy NATO, opisuje takie spotkanie. W 1984 r., przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, polska delegacja pierwszy raz oficjalnie spotkała się z Izraelczykami. 

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Temat Tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Choroba dwubiegunowa"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019