Nauka

Rakieta ze szrotu

Czym zajmuje się bioinformatyk

Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Karol Jałochowski / Polityka
Składamy kawałki złomu; tak się uprawia naukę – opowiada Peter Stadler, jeden z pionierów bioinformatyki, austriacki badacz ewolucji genotypów, języków i kultury.
Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.Svetography/PantherMedia Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.

Jak biolog molekularny naprawia radio? Pisze grant, dostaje pieniądze, kupuje karabin, dużo ostrej amunicji, odbiorniki radiowe, po czym zaczyna do nich strzelać i sprawdza, co i kiedy przestaje działać – opowiada Peter Stadler z uniwersytetu w Lipsku, cytując publikację, którą na łamach szacownego periodyku „Cancer Cell” opublikował kiedyś biolog Yuri Lazebnik.

Stadler, jeden pionierów nauki zwanej bioinformatyką, człowiek o powierzchowności i temperamencie kanonicznego szalonego naukowca i jeden z nielicznych uczonych, którzy skarpetki do sandałów noszą z nonszalanckim szykiem, bardzo lubi analogię z radiem, bo zna problem z własnego doświadczenia.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rakieta ze szrotu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021