Nauka

Rakieta ze szrotu

Czym zajmuje się bioinformatyk

Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Karol Jałochowski / Polityka
Składamy kawałki złomu; tak się uprawia naukę – opowiada Peter Stadler, jeden z pionierów bioinformatyki, austriacki badacz ewolucji genotypów, języków i kultury.
Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.Svetography/PantherMedia Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.

Jak biolog molekularny naprawia radio? Pisze grant, dostaje pieniądze, kupuje karabin, dużo ostrej amunicji, odbiorniki radiowe, po czym zaczyna do nich strzelać i sprawdza, co i kiedy przestaje działać – opowiada Peter Stadler z uniwersytetu w Lipsku, cytując publikację, którą na łamach szacownego periodyku „Cancer Cell” opublikował kiedyś biolog Yuri Lazebnik.

Stadler, jeden pionierów nauki zwanej bioinformatyką, człowiek o powierzchowności i temperamencie kanonicznego szalonego naukowca i jeden z nielicznych uczonych, którzy skarpetki do sandałów noszą z nonszalanckim szykiem, bardzo lubi analogię z radiem, bo zna problem z własnego doświadczenia.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rakieta ze szrotu"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019