Nauka

Rakieta ze szrotu

Czym zajmuje się bioinformatyk

Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Peter Stadler ze swoja współpracowniczką Nancy Retzlaff. Karol Jałochowski / Polityka
Składamy kawałki złomu; tak się uprawia naukę – opowiada Peter Stadler, jeden z pionierów bioinformatyki, austriacki badacz ewolucji genotypów, języków i kultury.
Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.Svetography/PantherMedia Ewolucja biologiczna jest procesem pozbawionym pamięci. Obecne zmiany nie zależą od tych, które zaszły w dalekiej przeszłości, a jedynie od zdarzeń bezpośrednio je poprzedzających. Na zdjęciu tzw. Wieża Ewolucji w Moskwie.

Jak biolog molekularny naprawia radio? Pisze grant, dostaje pieniądze, kupuje karabin, dużo ostrej amunicji, odbiorniki radiowe, po czym zaczyna do nich strzelać i sprawdza, co i kiedy przestaje działać – opowiada Peter Stadler z uniwersytetu w Lipsku, cytując publikację, którą na łamach szacownego periodyku „Cancer Cell” opublikował kiedyś biolog Yuri Lazebnik.

Stadler, jeden pionierów nauki zwanej bioinformatyką, człowiek o powierzchowności i temperamencie kanonicznego szalonego naukowca i jeden z nielicznych uczonych, którzy skarpetki do sandałów noszą z nonszalanckim szykiem, bardzo lubi analogię z radiem, bo zna problem z własnego doświadczenia.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rakieta ze szrotu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007