O chorobach oczu, jednej z największych plag cywilizacyjnych XXI w., opowiada prof. dr hab. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), współfinansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach programu międzynarodowe agendy badawcze, ze środków funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR).
„Przejrzyj na oczy” to hasło 30. edycji WOŚP. W całej Polsce i 29 krajach na świecie, od Kanady po Tanzanię, zbierano pieniądze na nowoczesny sprzęt do diagnozy i leczenia chorób wzroku.
Rozmowa z prof. Maciejem Wojtkowskim o tym, czym jest precyzyjna diagnostyka oka i w jaki sposób najnowsze technologie umożliwią rozpoznanie chorób na wczesnym etapie rozwoju.
Wykonywanie pełnej diagnostyki u ok. 8–10 mln ludzi w specjalistycznych gabinetach nie byłoby racjonalne. Dlatego przydają się badania przesiewowe, które mogą wyselekcjonować pierwszą grupę z największym podejrzeniem rozwoju jaskry.
Niewidomi, którzy próbowali zmienić Polski Związek Niewidomych, dostali łatę wywrotowców.
Ratować wzrok można dziś w coraz bardziej wyrafinowany sposób. Lasery i komórki macierzyste sprawiają, że okulistyka jest w czołówce innowacyjnych dziedzin medycyny.
Wynaleziona przez lubelski zespół tabletka jedynie wspomaga leczenie, a krople i zabiegi chirurgiczne są nadal koniecznością.
Według naukowców z Lancet Global Health w ciągu czterech dekad liczba osób mających problemy z widzeniem będzie tylko rosnąć.
Oko to nasz najmniejszy organ, dotknięty największą liczbą chorób. Okulary nie są już jedynym sposobem na poprawę wzroku.
Odwołanie krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny nie jest niczym wyjątkowym. Wyjąwszy formę. Minister zdrowia obwieścił w mediach, że właśnie doniósł na prof. Jerzego Szaflika do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.