Społeczeństwo

Wielki finał WOŚP. Licznik już pokazuje więcej niż rok temu

30. finał WOŚP, „Światełko do nieba”. Warszawa, 30 stycznia 2022 r. 30. finał WOŚP, „Światełko do nieba”. Warszawa, 30 stycznia 2022 r. WOŚP / Facebook
„Przejrzyj na oczy” to hasło 30. edycji WOŚP. W całej Polsce i 29 krajach na świecie, od Kanady po Tanzanię, zbierano pieniądze na nowoczesny sprzęt do diagnozy i leczenia chorób wzroku.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już od 30 lat, w tym roku pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Pieniądze ze zbiórek zostaną przeznaczone na diagnozę chorób i leczenie wzroku najmłodszych Polaków. „30 lat temu dzieci nie miały komputerów, smartfonów. To jest cena czasów, w których żyjemy” – mówił w czasie sobotniej konferencji prasowej Jerzy Owsiak. W polskich szpitalach dramatycznie brakuje sprzętu, a oddziałów i pododdziałów dla dzieci jest raptem 25 w całym kraju.

„Nasze serduszka, które są w różnych językach, które biją na końcu świata, to jest ta największa wartość – mówił Owsiak. – Zanim będziecie nas pytali, czy padnie rekord, to to jest właśnie ten rekord, że gramy po raz trzydziesty”.

Na koniec dnia stan konta Orkiestry wyniósł 136 282 325 zł. „Ta kwota będzie jeszcze rosnąć!”, zastrzegają organizatorzy, a i tak jest już wyższa niż przed rokiem. W tej sumie zawierają się zakończone zbiórki, tymczasem wiele z nich będzie aktywnych jeszcze do połowy lutego. W 2021 r. na tym etapie na koncie fundacji było 127 495 626 zł (a ostatecznie aż 210 813 830).

„Bardzo dziękuję tym, którzy dziś zbierali, organizowali bardzo bezpiecznie to, co nazywa się finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, mówił w niedzielę wieczorem Jerzy Owsiak.

WOŚP 2022. Zbiórki w kraju, za granicą, w sieci

WOŚP w związku z pandemią koronawirusa drugi rok z rzędu gra z zachowaniem zasad sanitarnych. Finałowy koncert na placu Defilad w Warszawie nie odbędzie się, ale o godz. 20 zostało wysłane tradycyjne „Światełko do nieba”. W końcowym odliczaniu Owsiakowi towarzyszył prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

W centrum stolicy rozstawiono namiot – ważącą 60 ton specjalną konstrukcję – gdzie o przebiegu akcji przez cały dzień informował Jerzy Owsiak i odbywały się występy muzyczne – wydarzenia były transmitowane w sieci i na antenie TVN. Zagrały m.in. grupy Kwiat Jabłoni, Happysad, Dżem, Sorry Boys i Voo Voo.

W tym roku kwestowało ok. 120 tys. wolontariuszy, działało 1,6 tys. sztabów, w tym 90 za granicą. WOŚP można też nadal wesprzeć wirtualnie, m.in. zasilając całoroczne konto fundacji, przekazując datki na Facebooku i licytując na aukcjach w sieci. Zbiórkę otwarto 1 grudnia 2021 r., zakończy się – i wtedy poznamy jej ostateczny rezultat – 14 lutego.

WOŚP tradycyjnie wsparli znani Polacy, ludzie kultury, politycy, sportowcy. W tym roku można zlicytować m.in. elektryczną hulajnogę Donalda Tuska (już wartą ok. 100 tys. zł), rakietę Igi Świątek, „dzień atrakcji” ze skoczkiem Piotrem Żyłą, korki i smoking Roberta Lewandowskiego, w którym wystąpił niedawno w czasie Gali Mistrzów Sportu, wycieczkę rowerową z Magdaleną Cielecką itd. Wszystkie tegoroczne aukcje – tutaj.

Jerzy Owsiak. 30. finał WOŚP, 30 stycznia 2022 r.Marcin Michoń/FacebookJerzy Owsiak. 30. finał WOŚP, 30 stycznia 2022 r.

WOŚP. Wymazywanie serduszka

W 2021 r. WOŚP zebrał na laryngologię ok. 210 mln zł, a od początku akcji na różne cele – w sumie 1,5 mld zł. „Wychodziłem z założenia, że albo wóz, albo przewóz. Jeżeli coś by nie wypaliło, to trudno – mówi „Polityce” o początkach Orkiestry Jerzy Owsiak. – Zawsze robiliśmy to dla ludzi i jeśli miałoby nie wyjść, znaczyłoby, że tego nie chwycili. Bardziej bałem się mrozu”.

Wypaliło. A od kilku lat większym zmartwieniem niż pogoda jest dla akcji kampania nienawiści w TVP i prawicowych mediach. „Hejt jest zorganizowany – to pewne. Ktoś tak się rozpędził, że pod jednym z maili nie wyrzucił stopki i zostawił swój adres, który okazał się adresem jakiegoś biura pisowskiego – mówi Owsiak „Polityce”. – Daleki byłbym jednak od stwierdzenia, że to cyniczna zagrywka władz, że ktoś siada i wymyśla, jak tu jeszcze zaszkodzić mnie i fundacji. Nie jest to wynik procesu myślowego w zamkniętym gabinecie, wokół jakiegoś okrągłego stołu, gdzie wszyscy siedzą i myślą, jak ten proces będzie przebiegał, do jakiego momentu dojdzie i jak się zachowamy. Tak na cynicznie i na chłodno. Kiedy czytamy wszelkiego rodzaju maile czy esemesy, które do nas przychodzą, to one są po prostu takim codziennym gaworzeniem, jak przy porannej kawie, a nie przebiegłym dyskredytowaniem”.

TVP konsekwentnie ruguje WOŚP ze swojej stacji. Do tego stopnia, że gumkuje serduszka Orkiestry przypięte do ubrań osób, które wypowiadają się na wizji. „Serduszko Orkiestry to jeden z niewielu pozytywnych symboli ponad wszelkimi podziałami. Takich jak historyczne logo Solidarności. Na dodatek nie jest ono (tak samo jak logo) podróbką, kopią, trawestacją jakiegoś innego znaku” – komentował na swoim blogu publicysta „Polityki” Adam Szostkiewicz.

Przeddzień tegorocznego finału WOŚP sam Jerzy Owsiak odniósł się do sprawy znikających serduszek: „Mówię teraz do tych, którzy w TVP blurowali nasze serduszka. Wiem, kto to, bo tam pracowałem. Chłopie, zrobiłeś brzydką rzecz. Może przyjedzie do ciebie kiedyś nasz ambulans? Może będziesz potrzebował naszej pomocy? Nikt nie zapyta o poglądy, po prostu pomożemy”.

Okulistyka dziecięca. Potrzeby są ogromne

„Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia”, przekonują organizatorzy tegorocznej zbiórki. Bez nowoczesnego sprzętu nie da się skutecznie leczyć, tymczasem każdego roku w Polsce hospitalizowanych z tego powodu jest kilkanaście tysięcy dzieci. Niektóre z nich wymagają operacji.

Szczególnie groźne choroby wzroku wymienia na swoim blogu lekarz Stefan Karczmarewicz. Przytoczmy:

Siatkówczak to najczęstszy nowotwór oka u dzieci. Nieleczony szerzy się przez ciągłość do mózgu (siatkówka oka jest wypustką tkanki nerwowej) i powoduje ślepotę lub nawet śmierć chorej osoby. Przy pomocy nowoczesnego, precyzyjnego sprzętu można chorobę wyleczyć – nie tylko ratując życie dziecka, ale również chroniąc je przed ślepotą.

Jaskra wrodzona, dziecięca lub młodzieńcza, nieleczona prowadzi do ślepoty. Nowoczesna terapia, oparta na zaawansowanych technologiach, pozwala na precyzyjną diagnostykę i skuteczne leczenie.

Zaćma – wrodzona lub nabyta – nieoperowana nie pozwala na prawidłowe rozwinięcie widzenia u dziecka. Leczenie operacyjne stwarza realne szanse na dobre widzenie w przyszłości.

Retinopatia wcześniaków nierozpoznana i nieleczona prowadzi do ślepoty. Odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwala na skuteczne leczenie, którego efektem jest rozwój prawidłowego widzenia.

Jak informują organizatorzy, środki zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na zakup 13 kardiomonitorów, 30 defibrylatorów AED, dwóch respiratorów, dwóch analizatorów parametrów krytycznych, aparatu EKG, aparatu KTG, aparatu do nieinwazyjnej wentylacji HFNC i nie tylko. W sumie do polskich szpitali trafi 325 urządzeń o wartości 1 538 581,84 zł.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Wanna Berlina. Tak kiedyś wypoczywano w uzdrowiskach nad Bałtykiem

O kuracjuszach w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu, Dziwnowie... Jak dawniej odpoczywano nad Bałtykiem.

Dariusz Łukasiewicz
20.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną