Nauka

Jedna kobieta, dwie macice, troje dzieci

Podwójna macica to wada anatomiczna, która powstaje na etapie rozwoju płodowego i wynika z braku zrośnięcia się tzw. przewodów Müllera. Podwójna macica to wada anatomiczna, która powstaje na etapie rozwoju płodowego i wynika z braku zrośnięcia się tzw. przewodów Müllera. Luma Pimentel / Unsplash
Mieszkanka Bangladeszu urodziła trojaczki. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że pierwsze z dzieci przyszło na świat niemal miesiąc przed kolejną dwójką.

Pod koniec lutego 2019 r. 29-letnia Arifa Sultana siłami natury urodziła przedwcześnie w szpitalu w Khulnie zdrowego chłopca i wróciła z nim do domu. Po 26 dniach zgłosiła się do innego ośrodka medycznego z bólami brzucha. Okazało się, ku zaskoczeniu lekarzy, że jest jeszcze w jednej ciąży – z bliźniętami. Jak to możliwe? Kobieta miała podwójną macicę (łac. uterus didelphys) i w każdej z nich zagnieździły się zapłodnione jaja. Dzieci niespodzianki, chłopiec i dziewczynka, przyszły zdrowe na świat po wykonaniu cesarskiego cięcia.

Czytaj także: Dawniej poród naturalny był łatwiejszy? Nauka temu przeczy

Podwójna macica, czyli wada anatomiczna

Takie zaskoczenie na pewno nie miałoby miejsca w rozwiniętym kraju, gdzie badania ultrasonograficzne w ciąży wykonuje się rutynowo. Arifa Sultana pochodziła z ubogiej rodziny i nigdy nie została w ten sposób przebadana. Nie wiedziała, że ma dodatkową macicę, ani że w obu rozwija się nowe życie. Wydaje się, że lekarz pracujący w szpitalu, w którym miał miejsce pierwszy poród, dopuścił się zaniedbania.

Podwójna macica to wada anatomiczna, powstająca na etapie rozwoju płodowego. Jest konsekwencją braku zrośnięcia się tzw. przewodów Müllera. Dokładne przyczyny zaburzenia nie są znane. W rzadkich przypadkach doprowadza ono nie tylko do wykształcenia się drugiej macicy, ale także dodatkowej jej szyjki, a nawet pochwy. Podwójnej macicy niekiedy towarzyszą anomalie w budowie nerek i szkieletu. Szacuje się, że problem uterus didelphys może dotyczyć ok.

Reklama