Nauka

Krok w krok z bólem

To nie otyłość, to lipodema

Aktywność fizyczna, najlepiej pod kontrolą fizjoterapeutów, służy zapobieganiu zastojom krwi i limfy oraz zmniejszeniu obrzęków (a przy okazji, ponieważ najbardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe, dodatkowo obniżają ryzyko otyłości). Aktywność fizyczna, najlepiej pod kontrolą fizjoterapeutów, służy zapobieganiu zastojom krwi i limfy oraz zmniejszeniu obrzęków (a przy okazji, ponieważ najbardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe, dodatkowo obniżają ryzyko otyłości). PantherMedia
Trudno żyć normalnie, kiedy człowieka zawodzą własne nogi. Jeszcze trudniej, kiedy nawet lekarz nie wie, że powodem jest lipodema.
Wielu lekarzy nie potrafi rozpoznawać lipodemy, zaleca więc pacjentkom schudnięcie. Kiedy się to nie udaje, kobiety tracą chęć nawet do wychodzenia z domu. Na zdjęciu: 26-letnia Brytyjka Danielle Brown, którą zdiagnozowano dopiero po roku nieskutecznych ćwiczeń na siłowni i rygorystycznej diety.Laura Dale/Caters News Agency/Forum Wielu lekarzy nie potrafi rozpoznawać lipodemy, zaleca więc pacjentkom schudnięcie. Kiedy się to nie udaje, kobiety tracą chęć nawet do wychodzenia z domu. Na zdjęciu: 26-letnia Brytyjka Danielle Brown, którą zdiagnozowano dopiero po roku nieskutecznych ćwiczeń na siłowni i rygorystycznej diety.

Co robić, gdy biodra i uda bolą, jakby były rozcinane gorącym nożem? Do jakiego specjalisty pójść? Takie dramatyczne pytania zadają młode kobiety, którym niejeden lekarz rzucił, wzruszając ramionami: „Wystarczy schudnąć”. Mają żal, że nikt nie potrafi im pomóc. Może nie tyle nie chce, ale po prostu nie wie jak. Bo nie rozumie, z jaką chorobą zwracają się o pomoc.

Droga do 200 kg

Do tej pory wszyscy mi mówili, że jestem po prostu gruba. Bo jeśli nogi wyglądają jak u słonicy, to znaczy, że pewnie nie odchodzę od stołu.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019