Nauka

Krok w krok z bólem

To nie otyłość, to lipodema

Aktywność fizyczna, najlepiej pod kontrolą fizjoterapeutów, służy zapobieganiu zastojom krwi i limfy oraz zmniejszeniu obrzęków (a przy okazji, ponieważ najbardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe, dodatkowo obniżają ryzyko otyłości). Aktywność fizyczna, najlepiej pod kontrolą fizjoterapeutów, służy zapobieganiu zastojom krwi i limfy oraz zmniejszeniu obrzęków (a przy okazji, ponieważ najbardziej wskazane są ćwiczenia aerobowe, dodatkowo obniżają ryzyko otyłości). PantherMedia
Trudno żyć normalnie, kiedy człowieka zawodzą własne nogi. Jeszcze trudniej, kiedy nawet lekarz nie wie, że powodem jest lipodema.
Wielu lekarzy nie potrafi rozpoznawać lipodemy, zaleca więc pacjentkom schudnięcie. Kiedy się to nie udaje, kobiety tracą chęć nawet do wychodzenia z domu. Na zdjęciu: 26-letnia Brytyjka Danielle Brown, którą zdiagnozowano dopiero po roku nieskutecznych ćwiczeń na siłowni i rygorystycznej diety.Laura Dale/Caters News Agency/Forum Wielu lekarzy nie potrafi rozpoznawać lipodemy, zaleca więc pacjentkom schudnięcie. Kiedy się to nie udaje, kobiety tracą chęć nawet do wychodzenia z domu. Na zdjęciu: 26-letnia Brytyjka Danielle Brown, którą zdiagnozowano dopiero po roku nieskutecznych ćwiczeń na siłowni i rygorystycznej diety.

Co robić, gdy biodra i uda bolą, jakby były rozcinane gorącym nożem? Do jakiego specjalisty pójść? Takie dramatyczne pytania zadają młode kobiety, którym niejeden lekarz rzucił, wzruszając ramionami: „Wystarczy schudnąć”. Mają żal, że nikt nie potrafi im pomóc. Może nie tyle nie chce, ale po prostu nie wie jak. Bo nie rozumie, z jaką chorobą zwracają się o pomoc.

Droga do 200 kg

Do tej pory wszyscy mi mówili, że jestem po prostu gruba. Bo jeśli nogi wyglądają jak u słonicy, to znaczy, że pewnie nie odchodzę od stołu.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Krok w krok z bólem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021