Nauka

Segregacja prasowa

Kuriozalna punktacja czasopism naukowych

Jest oczywiste, że artykuły w języku polskim mają zdecydowanie mniejsze szanse na cytowania. Jest oczywiste, że artykuły w języku polskim mają zdecydowanie mniejsze szanse na cytowania. Mirosław Gryń / Polityka
Publikowanie w polskim piśmie naukowym jest dla Ministerstwa Nauki rzeczą naganną. Ale może się też zdarzyć gorsze przestępstwo: artykuł w języku polskim.
Polska przoduje pod względem liczby czasopism naukowych. W normalnych warunkach taką nadprodukcję reguluje rynek.Mirosław Gryń/Polityka Polska przoduje pod względem liczby czasopism naukowych. W normalnych warunkach taką nadprodukcję reguluje rynek.

Na liście międzynarodowej bazy rankingowej Scopus znajdują się tylko dwa, ale najważniejsze polskie pisma z dziedziny elektrotechniki: „Archiwum Elektrotechniki” Komitetu Elektrotechniki PAN oraz „Przegląd Elektrotechniczny” Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Pierwsze zajmuje 350. pozycję na 640 indeksowanych tytułów, drugie znajduje się na miejscu 530. W powszechnym odczuciu taki wynik nie koresponduje z ich rangą i potencjałem Polski w tej dziedzinie.

Trudno, żeby było inaczej, skoro dwie najlepsze polskie uczelnie techniczne – Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – znajdują się w czwartej setce światowego rankingu uczelni.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Segregacja prasowa"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018