Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Segregacja prasowa

Kuriozalna punktacja czasopism naukowych

Jest oczywiste, że artykuły w języku polskim mają zdecydowanie mniejsze szanse na cytowania. Jest oczywiste, że artykuły w języku polskim mają zdecydowanie mniejsze szanse na cytowania. Mirosław Gryń / Polityka
Publikowanie w polskim piśmie naukowym jest dla Ministerstwa Nauki rzeczą naganną. Ale może się też zdarzyć gorsze przestępstwo: artykuł w języku polskim.
Polska przoduje pod względem liczby czasopism naukowych. W normalnych warunkach taką nadprodukcję reguluje rynek.Mirosław Gryń/Polityka Polska przoduje pod względem liczby czasopism naukowych. W normalnych warunkach taką nadprodukcję reguluje rynek.

Na liście międzynarodowej bazy rankingowej Scopus znajdują się tylko dwa, ale najważniejsze polskie pisma z dziedziny elektrotechniki: „Archiwum Elektrotechniki” Komitetu Elektrotechniki PAN oraz „Przegląd Elektrotechniczny” Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Pierwsze zajmuje 350. pozycję na 640 indeksowanych tytułów, drugie znajduje się na miejscu 530. W powszechnym odczuciu taki wynik nie koresponduje z ich rangą i potencjałem Polski w tej dziedzinie.

Trudno, żeby było inaczej, skoro dwie najlepsze polskie uczelnie techniczne – Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – znajdują się w czwartej setce światowego rankingu uczelni.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Segregacja prasowa"
Reklama