Nauka

Ewa Kopacz autorką Biologicznej Bzdury Roku 2019. Kto jeszcze na podium?

Ewa Kopacz Ewa Kopacz Krystian Maj / Forum
Wiemy, co jest Biologiczną Bzdurą Roku 2019.

W tegorocznej – czwartej już – edycji plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku czytelnicy „Polityki” i bloga Totylkoteoria.pl niechlubny tytuł przyznali najbardziej medialnej spośród wszystkich nominowanych wypowiedzi. – Cieszę się, że zwyciężczyni przyznała się do błędu. Kilka innych nominowanych osób uczyniło podobnie – mówi nam organizator plebiscytu Łukasz Sakowski. Właśnie na prostowaniu szkodliwych mitów zależy mu szczególnie. – Każdy może się pomylić, ale chciałbym, aby popularni w mediach czy na salonach ludzie robili to rzadziej, szczególnie publicznie, a gdy już to zrobią, by potrafili to przyznać i sprostować. Nie chodzi tu o piętnowanie konkretnych osób, tylko antynaukowych poglądów – tłumaczy ideę plebiscytu.

W tym roku o tytuł autora najbardziej absurdalnej z naukowego punktu widzenia wypowiedzi konkurowali: Wojciech Cejrowski, Anna Puślecka, Rafał A. Ziemkiewicz, Ewa Kopacz, Jessica Mercedes, Konrad Berkowicz, Ewa Rembiałkowska, Jarosław Sachajko, Natalia Siwiec i autorki profilu Dziewuchy Dziewuchom.

Zobacz wszystkie nominacje do Biologicznej Bzdury Roku 2019

Miejsce III: Wojciech Cejrowski i zabójcze szczepionki

.To tylko teoria/•.

Według internautów zdaniem: „Szczepionki wiadomo, że zabijają. W znaczącym procencie zawierają trucizny”, na trzecie miejsce Biologicznej Bzdury Roku 2019 zasłużył weteran plebiscytu Wojciech Cejrowski.

Miejsce II: Dziewuchy Dziewuchom i „zdrowa” otyłość

.To tylko teoria/•.

Działaczki kolektywu Dziewuchy Dziewuchom opublikowały na Facebooku serię postów, którymi starały się walczyć z tzw. body shamingiem i społecznym wykluczeniem osób otyłych. Niestety, z treści niektórych wpisów Dziewuchy Dziewuchom wynikało, że otyłość nie jest chorobą, źródłem innych schorzeń ani – w rezultacie – jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. To niezwykle szkodliwe przekłamanie zasłużyło na drugie miejsce w rankingu naukowych bzdur minionego roku.

Miejsce I: Ewa Kopacz i dinozaury

.To tylko teoria/•.

Była premier w swojej wypowiedzi w programie Agnieszki Burzyńskiej „Fakt Opinie” wspomniała o ludziach rzucających kamieniami w dinozaury. I choć szybko przyznała się do błędu i zapewniła, że chodziło jej o mamuty, internauci rzucania kamieniami w dinozaury Ewie Kopacz szybko nie zapomną. W plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku 2019 wygrała bezapelacyjnie, zdobywając niemal 40 proc. wszystkich głosów.

Ile głosów zdobyły pozostałe nominowane wypowiedzi? Zobacz pełne wyniki.

Reklama

Czytaj także

Historia

Dawni medycy i lekarscy kaci

Balwierze, wyrwizęby i kaci, czyli dawni medycy i ich terapie.

Dariusz Łukasiewicz
17.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną