Nauka

Ewa Kopacz autorką Biologicznej Bzdury Roku 2019. Kto jeszcze na podium?

Ewa Kopacz Ewa Kopacz Krystian Maj / Forum
Wiemy, co jest Biologiczną Bzdurą Roku 2019.

W tegorocznej – czwartej już – edycji plebiscytu Biologiczna Bzdura Roku czytelnicy „Polityki” i bloga Totylkoteoria.pl niechlubny tytuł przyznali najbardziej medialnej spośród wszystkich nominowanych wypowiedzi. – Cieszę się, że zwyciężczyni przyznała się do błędu. Kilka innych nominowanych osób uczyniło podobnie – mówi nam organizator plebiscytu Łukasz Sakowski. Właśnie na prostowaniu szkodliwych mitów zależy mu szczególnie. – Każdy może się pomylić, ale chciałbym, aby popularni w mediach czy na salonach ludzie robili to rzadziej, szczególnie publicznie, a gdy już to zrobią, by potrafili to przyznać i sprostować. Nie chodzi tu o piętnowanie konkretnych osób, tylko antynaukowych poglądów – tłumaczy ideę plebiscytu.

W tym roku o tytuł autora najbardziej absurdalnej z naukowego punktu widzenia wypowiedzi konkurowali: Wojciech Cejrowski, Anna Puślecka, Rafał A. Ziemkiewicz, Ewa Kopacz, Jessica Mercedes, Konrad Berkowicz, Ewa Rembiałkowska, Jarosław Sachajko, Natalia Siwiec i autorki profilu Dziewuchy Dziewuchom.

Zobacz wszystkie nominacje do Biologicznej Bzdury Roku 2019

Miejsce III: Wojciech Cejrowski i zabójcze szczepionki

.To tylko teoria/•.

Według internautów zdaniem: „Szczepionki wiadomo, że zabijają. W znaczącym procencie zawierają trucizny”, na trzecie miejsce Biologicznej Bzdury Roku 2019 zasłużył weteran plebiscytu Wojciech Cejrowski.

Miejsce II: Dziewuchy Dziewuchom i „zdrowa” otyłość

.To tylko teoria/•.

Działaczki kolektywu Dziewuchy Dziewuchom opublikowały na Facebooku serię postów, którymi starały się walczyć z tzw. body shamingiem i społecznym wykluczeniem osób otyłych. Niestety, z treści niektórych wpisów Dziewuchy Dziewuchom wynikało, że otyłość nie jest chorobą, źródłem innych schorzeń ani – w rezultacie – jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. To niezwykle szkodliwe przekłamanie zasłużyło na drugie miejsce w rankingu naukowych bzdur minionego roku.

Miejsce I: Ewa Kopacz i dinozaury

.To tylko teoria/•.

Była premier w swojej wypowiedzi w programie Agnieszki Burzyńskiej „Fakt Opinie” wspomniała o ludziach rzucających kamieniami w dinozaury. I choć szybko przyznała się do błędu i zapewniła, że chodziło jej o mamuty, internauci rzucania kamieniami w dinozaury Ewie Kopacz szybko nie zapomną. W plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku 2019 wygrała bezapelacyjnie, zdobywając niemal 40 proc. wszystkich głosów.

Ile głosów zdobyły pozostałe nominowane wypowiedzi? Zobacz pełne wyniki.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną