Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Pogoda dla klimatu

Jak polityków przekonać do ocieplenia?

Slajdy na wieży chłodzącej elektrowni w Neurath. Akcja Greenpeace pod hasłem „Kryzys klimatyczny – nierozwiązany problem”. Slajdy na wieży chłodzącej elektrowni w Neurath. Akcja Greenpeace pod hasłem „Kryzys klimatyczny – nierozwiązany problem”. Wolfgang Rattay/Reuters / Forum
Społeczeństwa mają coraz większą świadomość, że trzeba robić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Rządy zaś szukają wymówek dla niewdrażania odpowiednich rozwiązań ekologicznych. Jak można je przekonać, by zaczęły działać?
Globalne ocieplenie nie jest zjawiskiem, które dotknie wyłącznie wybrane kraje. Jedne doświadczą go bezpośrednio, inne zaś ucierpią w wyniku efektów kaskadowych.David Merron/Getty Images Globalne ocieplenie nie jest zjawiskiem, które dotknie wyłącznie wybrane kraje. Jedne doświadczą go bezpośrednio, inne zaś ucierpią w wyniku efektów kaskadowych.

Do niedawna linia podziału w dyskusjach na temat globalnego ocieplenia przebiegała między tymi, którzy przed nim ostrzegali, a tymi, którzy w nie nie wierzyli. Jednak to, co jeszcze w latach 90. i na początku XXI w. niektórzy traktowali jako histeryczne ostrzeżenia naukowców, zaczęło się ziszczać. Wtedy zaprzeczenia zostały zastąpione opowieściami o naturalnym cyklu zmian pogodowych na Ziemi, na które człowiek ma wpływ znikomy. Padają one jednak na coraz mniej podatny grunt, bo świadomość na temat zmian klimatu rośnie.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pogoda dla klimatu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022