„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Szach mat dla raka

Nowotwór: gra strategiczna

Tzw. immunoterapia oparta na przeciwciałach monoklonalnych, gotowych uaktywnić limfocyty do prawdziwej wojny z rakiem, coraz lepiej zdaje egzamin. Tzw. immunoterapia oparta na przeciwciałach monoklonalnych, gotowych uaktywnić limfocyty do prawdziwej wojny z rakiem, coraz lepiej zdaje egzamin. SPL / EAST NEWS
Chirurdzy doskonalą swoje umiejętności na wirtualnych symulatorach i w grach komputerowych. Hematolodzy zaś powinni częściej zasiadać do szachów. Bo nowotwór to – jak mówią – gra strategiczna.
Prof. Jerzy Hołowiecki: „Dobry szachista potrafi zdominować przeciwnika, bo umie zaplanować siedem ruchów naprzód”.photoimpressions/PantherMedia Prof. Jerzy Hołowiecki: „Dobry szachista potrafi zdominować przeciwnika, bo umie zaplanować siedem ruchów naprzód”.

Kto chce pokonać raka, musi umieć przewidywać każdy jego kolejny ruch – mówi prof. Jerzy Hołowiecki z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim Oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. Zanim chory przystąpi do kolejnej fazy leczenia, trzeba wiedzieć, jaki może być dalszy scenariusz. Od początku prowadzić dogłębną analizę sytuacji, jak na szachownicy. Przygotować się na zwroty akcji i roszady. – Dobry szachista potrafi zdominować przeciwnika, bo umie zaplanować siedem ruchów naprzód.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Szach mat dla raka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021