Nauka

Natura wcisnęła reset

Jak zdusiliśmy naturę

Górskie kozy na ulicach walijskiego miasteczka Llandudno w czasie kwarantanny. Górskie kozy na ulicach walijskiego miasteczka Llandudno w czasie kwarantanny. Christopher Furlong / Getty Images
Gaja czy Medea – która grecka bogini lepiej symbolizuje dzisiejszy świat pogrążony w wielu kryzysach?
Projekt Hyperion dla hinduskiej ekomiejscowości: system 36-piętrowych domów mieszkalnych, wyposażony w ogrody umożliwiające uprawę warzyw i owoców oraz w panele słoneczne. Prototyp „pionowego rolnictwa”.Vincent Callebaut Architects/Caters News/Forum Projekt Hyperion dla hinduskiej ekomiejscowości: system 36-piętrowych domów mieszkalnych, wyposażony w ogrody umożliwiające uprawę warzyw i owoców oraz w panele słoneczne. Prototyp „pionowego rolnictwa”.

Zamknięci w domach buszowaliśmy z konieczności w wirtualnym świecie, tęskniąc za tym prawdziwym i nasłuchując, co się w nim dzieje. Wiele osób zaskoczyło, że także przyroda jakby stęskniła się za nami i tłumnie ruszyła odwiedzać nas w opustoszałych miastach. Internet zalały zdjęcia i filmiki obrazujące tę inwazję. Ze wzruszeniem oglądaliśmy „delfina z Canal Grande” w Wenecji i ryby powracające do tego miasta, pelikany w Londynie, dziki, jelenie czy kapibary maszerujące po ulicach wielu miast, ale też lwy z parku narodowego w RPA wylegujące się na biegnącej przez park szosie, bizony z Yosemite (USA) na ścieżkach turystycznych i wilki pokazujące się w miejscach, gdzie dawno ich nie widziano.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Natura wcisnęła reset"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021