Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Powrót do wolności

Znów tęsknimy za wolnością

Coraz więcej z nas zaczyna zdawać sobie sprawę, że warunkiem przetrwania grupy jest zgoda na różnorodność. Coraz więcej z nas zaczyna zdawać sobie sprawę, że warunkiem przetrwania grupy jest zgoda na różnorodność. Mirosław Gryń / Polityka
Zaczynamy znowu tęsknić za liberalną demokracją. Coś się zmienia! Pokazują to prowadzone od ponad 20 lat badania „dogmatyzmu” Polaków.
Prof. dr hab Iwona Jakubowska-BranickaTadeusz Późniak/Polityka Prof. dr hab Iwona Jakubowska-Branicka

Demokracja, której reguły zostały ustalone po zakończeniu drugiej wojny światowej, nosi nazwę demokracji liberalnej. Doświadczenia wojenne pozwoliły znów „odkryć” nienową w historii filozofii refleksję, że zagrożeniem dla wolności jednostki są nie tylko jakkolwiek pojmowane rządy autokratyczne, ale również niczym nieograniczona władza większości. Niedawno zmarły włoski polityk Carlo Casini nad wyraz trafnie oddał ten problem: „Tragiczny aspekt eksterminacji całych narodów polega na tym, że dokonana została ona nie wskutek ślepej brutalności pewnej tylko osoby, ale w imieniu prawa” oraz „Jeśli demokrację sprowadzi się wyłącznie do reguły większości, jeśli za prawo uzna się to, czego życzy sobie większość, wówczas stanie się niemożliwe odróżnienie państwa od stowarzyszenia przestępców”.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Ogląd i pogląd; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót do wolności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022