Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nobel z medycyny za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny mat. pr.
Za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C nagrodzeni zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska, przyznające Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, ogłosiło, że laureatami tegorocznego wyróżnienia są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C, HCV).

Laureatom przypadnie do podziału nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Wirus zapalenia wątroby typu C

WZW C odpowiedzialny jest za zapalenie wątroby i szereg schorzeń, które są jego konsekwencją, w tym marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Odkryty został dopiero w 1989 r. Jego identyfikacja pozwoliła na wyjaśnienie etiologii zapaleń wątroby, które nie przypominały znanych wcześniej zapaleń wątroby typu A lub B, a co za tym idzie – pozwoliły na opracowanie skutecznych metod diagnostyki WZW C. Jest ona szczególnie ważna ze względu na ukryty przebieg choroby, która – wcześnie wykryta i leczona we wczesnym stadium – daje duże możliwości całkowitego wyleczenia.

Szacuje się, że w Polsce WZW C zakażonych jest 150 tys. osób, w tym aż 120 tys. (ponad 85 proc.) nie ma pojęcia, że wirus podstępnie niszczy ich wątrobę, prowadząc do marskości i raka.

„Gdyby nie sukces trójki noblistów, miliony chorych nadal by umierały. Umożliwił on stworzenie dość prostych testów wykrywających WZW C we krwi (np. u jej honorowych dawców), co skutecznie powstrzymuje przed podawaniem jej innym nieświadomym pacjentom, co zdarzało się niemal na co dzień jeszcze w latach 80. i na początku lat 90. XX w. Bez przełomowego odkrycia wirusa C zapalenia wątroby nie rozpoczęłyby się również zaawansowane prace nad nowymi terapiami” – a te, jak komentuje Paweł Walewski, już w 2015 r. przyniosły wymierne rezultaty. By jednak mówić o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV, potrzebna jest ogólnopolska strategia, a tej w naszym kraju brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV coś w tej kwestii w Polsce zmieni? – zastanawia się i komentuje tegoroczny werdykt Komisji Noblowskiej Paweł Walewski.

Medyczny Nobel 2019 za badania nad dostępem komórek do tlenu

W zeszłym roku nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny trafiła do Williama G. Kaelina Jr., Sir Petera J. Ratcliffe'a i Gregga L. Semenzaza, którzy odkryli mechanizmy, dzięki którym komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu.

Czytaj także: Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Przybywa dzieci, które nie chcą żyć

O problemach psychicznych najmłodszych opowiada Lucyna Kicińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Joanna Cieśla
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną