„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nobel z medycyny za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny mat. pr.
Za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C nagrodzeni zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska, przyznające Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, ogłosiło, że laureatami tegorocznego wyróżnienia są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C, HCV).

Laureatom przypadnie do podziału nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Wirus zapalenia wątroby typu C

WZW C odpowiedzialny jest za zapalenie wątroby i szereg schorzeń, które są jego konsekwencją, w tym marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Odkryty został dopiero w 1989 r. Jego identyfikacja pozwoliła na wyjaśnienie etiologii zapaleń wątroby, które nie przypominały znanych wcześniej zapaleń wątroby typu A lub B, a co za tym idzie – pozwoliły na opracowanie skutecznych metod diagnostyki WZW C. Jest ona szczególnie ważna ze względu na ukryty przebieg choroby, która – wcześnie wykryta i leczona we wczesnym stadium – daje duże możliwości całkowitego wyleczenia.

Szacuje się, że w Polsce WZW C zakażonych jest 150 tys. osób, w tym aż 120 tys. (ponad 85 proc.) nie ma pojęcia, że wirus podstępnie niszczy ich wątrobę, prowadząc do marskości i raka.

„Gdyby nie sukces trójki noblistów, miliony chorych nadal by umierały. Umożliwił on stworzenie dość prostych testów wykrywających WZW C we krwi (np. u jej honorowych dawców), co skutecznie powstrzymuje przed podawaniem jej innym nieświadomym pacjentom, co zdarzało się niemal na co dzień jeszcze w latach 80. i na początku lat 90. XX w. Bez przełomowego odkrycia wirusa C zapalenia wątroby nie rozpoczęłyby się również zaawansowane prace nad nowymi terapiami” – a te, jak komentuje Paweł Walewski, już w 2015 r. przyniosły wymierne rezultaty. By jednak mówić o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV, potrzebna jest ogólnopolska strategia, a tej w naszym kraju brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV coś w tej kwestii w Polsce zmieni? – zastanawia się i komentuje tegoroczny werdykt Komisji Noblowskiej Paweł Walewski.

Medyczny Nobel 2019 za badania nad dostępem komórek do tlenu

W zeszłym roku nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny trafiła do Williama G. Kaelina Jr., Sir Petera J. Ratcliffe'a i Gregga L. Semenzaza, którzy odkryli mechanizmy, dzięki którym komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu.

Czytaj także: Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną