Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska, przyznające Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, ogłosiło, że laureatami tegorocznego wyróżnienia są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C, HCV).
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2020
The 2020 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded jointly to Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice “for the discovery of Hepatitis C virus.” pic.twitter.com/MDHPmbiFmS
Laureatom przypadnie do podziału nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).
Wirus zapalenia wątroby typu C
WZW C odpowiedzialny jest za zapalenie wątroby i szereg schorzeń, które są jego konsekwencją, w tym marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Odkryty został dopiero w 1989 r. Jego identyfikacja pozwoliła na wyjaśnienie etiologii zapaleń wątroby, które nie przypominały znanych wcześniej zapaleń wątroby typu A lub B, a co za tym idzie – pozwoliły na opracowanie skutecznych metod diagnostyki WZW C. Jest ona szczególnie ważna ze względu na ukryty przebieg choroby, która – wcześnie wykryta i leczona we wczesnym stadium – daje duże możliwości całkowitego wyleczenia.
Szacuje się, że w Polsce WZW C zakażonych jest 150 tys. osób, w tym aż 120 tys. (ponad 85 proc.) nie ma pojęcia, że wirus podstępnie niszczy ich wątrobę, prowadząc do marskości i raka.
„Gdyby nie sukces trójki noblistów, miliony chorych nadal by umierały. Umożliwił on stworzenie dość prostych testów wykrywających WZW C we krwi (np. u jej honorowych dawców), co skutecznie powstrzymuje przed podawaniem jej innym nieświadomym pacjentom, co zdarzało się niemal na co dzień jeszcze w latach 80. i na początku lat 90. XX w. Bez przełomowego odkrycia wirusa C zapalenia wątroby nie rozpoczęłyby się również zaawansowane prace nad nowymi terapiami” – a te, jak komentuje Paweł Walewski, już w 2015 r. przyniosły wymierne rezultaty. By jednak mówić o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV, potrzebna jest ogólnopolska strategia, a tej w naszym kraju brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV coś w tej kwestii w Polsce zmieni? – zastanawia się i komentuje tegoroczny werdykt Komisji Noblowskiej Paweł Walewski.
Medyczny Nobel 2019 za badania nad dostępem komórek do tlenu
W zeszłym roku nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny trafiła do Williama G. Kaelina Jr., Sir Petera J. Ratcliffe'a i Gregga L. Semenzaza, którzy odkryli mechanizmy, dzięki którym komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu.
Czytaj także: Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV