„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nagroda Nobla z chemii 2020 za „nożyce do DNA”

Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii 2020: Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii 2020: Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna mat. pr.
Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. za opracowanie metody edycji genomów CRISPR/Cas9.

W trzecim dniu Tygodnia Noblowskiego 2020 Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii dwóm naukowczyniom: francuskiej mikrobiolog, genetyk i biochemik Emmanuelle Charpentier, szefowej Instytutu Biologii Infekcyjnej Maxa Plancka w Berlinie, oraz Jennifer A. Doudnie, biochemiczce i biolożce molekularnej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – za opracowanie jednego z najdoskonalszych narzędzi w genetyce: metody edycji genomów CRISPR/Cas9.

Co to jest CRISPR/Cas9?

CRISPR/Cas9 – gdzie CRISPR to skrót od Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (grupowane, regularnie przerywane, krótkie powtórzenia palindromiczne), zaś Cas9 to nazwa genu odpowiedzialnego za produkcję białka tnącego DNA – to bakteryjny system precyzyjnie naprowadzający i tnący wybrany fragment DNA. Narzędzie pozwala na tzw. redagowanie genomu, czyli wprowadzanie modyfikacji, w sposób dużo szybszy i tańszy, niż pozwalały na to znane wcześniej metody inżynierii molekularnej. Prace Charpentier i Doudny znacznie przyspieszyły badania nad nowotworami i chorobami genetycznymi, dały szanse na wiele nowych terapii i zmiany w przemyśle biotechnologicznym – od medycyny po rolnictwo.

Czytaj więcej: Dlaczego CRISPR/Cas wart jest Nobla? Krótki kurs genetyki

Nobel z chemii dla kobiet

Przed Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudną Nobla z chemii otrzymało pięć kobiet w historii: Maria Skłodowska-Curie (1911), Irène Joliot-Curie (1935), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964), Ada Jonath (2009), Frances Arnold (2018). Po raz pierwszy wyróżnienie przypadło wyłącznie dwóm kobietom.

Laureatki podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro).

Czytaj także: Niezawodna CRISPR/Cas9. Co przyniesie nauce poprawianie ludzkiego genomu

Nobel z chemii 2019 za za akumulator litowo-jonowy

Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 uhonorowano Amerykanina Johna B. Goodenougha, Brytyjczyka M. Stanleya Whittinghama i Japończyka Akirę Yoshino. Badacze ci niezależnie i na przestrzeni lat pracowali nad stworzeniem i rozwojem systemu litowo-jonowego – podstawy dla najlepszych baterii, jakie do tej pory udało się wyprodukować.

Czytaj także: Naukowcy podali zmodyfikowane komórki człowiekowi. Czy CRISPR zmieni oblicze medycyny?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną