Skuteczne szczepionki, przełomowe metody badania cząstek, atomów i molekuł, nowe technologie kwantowe – tak dorobek naukowy tegorocznych noblistów i noblistek przekłada się na konkretne, praktyczne zastosowania. Ale wyróżnioną ósemkę łączy co innego. Nauką zajmowali się z czystej pasji, niepohamowanej ciekawości mechanizmów funkcjonowania świata. Nierzadko mimo ogromnych trudności, a czasem wręcz niechęci środowiska.
Tegoroczni nobliści otworzyli nam oczy na ewolucję gatunku ludzkiego i na dziwność mikroświata. I dali zachwycające narzędzia do poszerzania wiedzy.
Wirusy, czarne dziury i molekularne nożyce – za to przyznano najbardziej prestiżową nagrodę naukową świata.
Tegoroczny Nobel w dziedzinie chemii powędrował do Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudny. Oto na czym polega ich odkrycie – „molekularne nożyczki”, czyli system CRISPR/Cas9.
Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. za opracowanie metody edycji genomów CRISPR/Cas9.
Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 uhonorowano – za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych – Amerykanina Johna B. Goodenougha, Brytyjczyka M. Stanleya Whittinghama i Japończyka Akirę Yoshino.
W tym roku Komitet Noblowski przyznał nagrodę w dziedzinie chemii za odkrycia związane ze sterowaniem procesami naturalnej ewolucji.
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson nagrodzeni Noblami w dziedzinie chemii.
Tegoroczną nagrodę otrzymali trzej naukowcy: Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Odkryli oni trzy różne mechanizmy molekularne naprawy DNA.
Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymało dwóch biochemików amerykańskich – Robert Lefkowitz i Brian Kobilka – za dokładne opisanie struktury i funkcjonowania ważnych receptorów komórkowych.